9 اصطلاح مهم که برای تحلیل داده های اینستاگرام باید بدانید

9 اصطلاح مهم که برای تحلیل داده های اینستاگرام باید بدانید

9 اصطلاح مهم که برای تحلیل داده های اینستاگرام باید بدانید

با توجه به تعدد شبکه‌های اجتماعی و البته امکانات گسترده‌ای که این شبکه‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند، تحلیل داده‌هایی که از حساب کاربری به‌دست می‌آیند، کاری سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. اما فارغ از سختی تحلیل داده‌ ها ، اینکه می‌توان روی فاکتورها و امکانات اینستاگرام سرمایه‌گذاری کرد و به سوددهی رسید، بر کسی پوشیده نیست.
متقاعد نشدید؟
اینستاگرام بستری مناسب برای اشتراک‌گذاری عکس‌ها و فیلم‌های شماست. از طریق همین بستر می‌توانید با مخاطبتان در ارتباط باشید و روی آن‌ها تاثیر بگذارید. از جمله بعضی موارد قابل توجه که از بررسی داده های آماری اینستاگرام ناشی می‌شود و برای بازاریابان مفید است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- این شبکه اجتماعی یک میلیارد کاربر دارد که در طول یک‌ماه حداقل یک فعالیت در آن انجام می‌دهند.
۲- تقریبا از هر سه کاربر بزرگسال اینستاگرام، دو تای آن‌ها بین سنین 18 تا 29 سال هستند.
۳- ۸۰ درصد حساب های کاربری، تجاری و در حالت بیزینس هستند.
۴- ماهانه چیزی در حدود دو میلیون تبلیغ کننده در فضای اینستاگرام برای محصولی تبلیغ می‌کنند.
۵- بهترین زمان برای به اشتراک گذاشتن مطالب، روزهای هفته و بین 10 صبح تا 3 بامداد است.

حال که با برخی از دلایل اهمیت اینستاگرام برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آشنا شدید، به تجزیه و تحلیل فاکتورها و امکاناتی می‌پردازیم که فضای اینستاگرام برای پیشبرد و آنالیز داده‌های صفحه در اختیار بازاریابان قرار می‌دهد. با ادوایس همراه باشید.

تحلیل داده ها

۱- دستیابی (Reach)

دستیابی یا Reach‌ بیانگر تعداد کاربران مستقلی است که روزانه پست یا استوری شما را مشاهده می‌کنند. تمام کسانی که شما را دنبال می‌کنند لزوماً در جریان تمام محتوای صفحه‌تان نیستند، مگر زمانی که انرژی زیادی برای هر پست اینستاگرام صرف کنید و کیفیت کارتان بسیار بالا باشد؛ البته حتی در این حالت هم بعید است همه‌ دنبال کننده‌هایتان در جریان محتوای ارسالی شما قرار بگیرند. به همین دلیل، فاکتور دستیابی یا ریچ اهمیت قابل‌توجهی دارد. این فاکتور تعداد کاربران مستقلی را به شما نشان می‌دهد که محتوای صفحه‌تان را به‌صورت روزانه تماشا می‌کنند. برای افزایش آگاهی عمومی از برندتان، این فاکتور را به حداکثر میزانش نزدیک کنید.

۲- تاثیر گذاری (Impression)

تاثیر گذاری یا ایمپرشن تعداد دفعاتی است که هر محتوای ارسال شده (پست یا استوری) به کاربران نمایش داده می‌شود. بسیاری از افراد فرق بین دو فاکتور تاثیرگذاری و دستیابی را متوجه نمی‌شوند. به بیان ساده، تاثیرگذاری به معنای تعداد دفعات دیده شدن هر پست و یا استوری شماست در حالی که دستیابی صرفاً تعداد اکانت‌هایی است که به هر طریقی با صفحه شما مواجه شده‌‌اند. بیشتر بودن ایمپرشن نسبت به ریچ به این معناست که مخاطبان شما هر پست و استوری‌تان را چندین بار نگاه می‌کنند. علاوه بر آن، بیشتر بودن این نسبت به عنوان معیاری برای عملکرد بهتر محتوای ارسالی‌تان در نظر گرفته می‌شود.

۳- میزان جذابیت و سرگرم‌کنندگی صفحه شما (engagement rate)

این فاکتور، معیاری قابل‌توجه برای بازاریابان شبکه‌های اجتماعی است. این فاکتور نشان‌دهنده میزان سرگرم شدن کاربران در صفحه شماست و به شما کمک می‌کند تا بفهمید دنبال‌کننده‌هایتان بیشتر به مطالبی که تصویر دارند علاقه‌مندند یا مطالبی که به همراه فیلم ارسال می‌شوند و یا اصلا مطالبی که صرفاً نمایان‌گر خوشی‌های روزمره شما هستند. در طول زمان، این فاکتور می‌تواند به شما نشان دهد کدامیک از استراتژی‌هایتان در فرایند تولید محتوا موثرتر خواهد بود و درنتیجه، با استفاده از آن می‌توانید رویکردهای متفاوتی را برای جذابیت بیشتر صفحه‌تان امتحان کنید.

میزان جذابیت و سرگرم‌کنندگی صفحه شما فاکتور مهمی در تحلیل داده های اینستاگرام خواهد بود

۴- صفحه‌‌های ذخیره‌شده (Saved post)

همان طور که می‌دانید، اینستاگرام به کاربرانش این امکان را می‌دهد که پست‌ها را ذخیره کنند و در زمانی دیگر، با رجوع به قسمت ذخیره‌شده‌های پروفایل خود آن‌ها را دوباره ببینند. قسمت Saved Post در بخش Insight، تعداد کاربرانی را نشان می‌دهد که پستی از صفحه شما ذخیره کرده‌اند. ذخیره شدن ست شما توسط کاربران، برای بالا بردن ایمپرشن محتوای صفحه شما فوق العاده است؛ چرا که گاهی، کاربری ماه‌ها بعد از اینکه مطلبی را به اشتراک گذاشتید به آن رجوع می‌کند.

۵- استوری‌های اینستاگرام (Story)

استوری‌های اینستاگرام امکانی عالی برای بازاریابان شبکه‌های اجتماعی به حساب می‌آیند. این امکان شبیه به یک انبار اسلحه است که با رجوع به آن می‌توانید تجدید قوا کنید و از راه‌های مختلف، میزان جذابیت و سرگرم‌کنندگی صفحه‌تان را به‌میزان قابل‌ملاحظه‌ای بالا ببرید. در ادامه،‌ به چند اصطلاح رایج درمورد استوری اینستاگرام می‌پردازیم.

۶- کلیک به عقب (Taps backward)

تعداد ضربات وارده به سمت چپ تصویر که مخاطبان شما را به استوری قبلی ارجاع می‌دهند. این فاکتور می‌تواند به این معنی باشد که محتوای شما به اندازه کافی سرگرم‌کننده بوده است و تعداد مشخصی از کاربران خواسته‌اند آن را از نو تماشا کنند. البته می‌تواند نمایان‌گر طولانی بودن متنی باشد که استوری کرده‌اید و کاربران نتوانسته‌اند آن را در زمان معمول پخش هر استوری مطالعه کنند. به استوری‌هایی که تعداد بازگشت به عقب آن زیاد است نگاه کنید تا متوجه شوید چه اندازه از متن به نظر کاربر صفحه شما طولانی است و چه نوع از محتوا برایش جذاب یه نظر می‌رسد.

کلیک به عقب

۷- کلیک به جلو (Tap forward)

تعداد ضربات وارده به سمت راست تصویر که مخاطبان شما را به استوری بعدی ارجاع می‌دهند. با افزایش این فاکتور می‌توان فهمید استوری‌های شما به حد کافی برای مخاطب جذاب نبوده‌اند و آن‌ها مجبور شده‌اند به استوری بعدی بروند. البته می‌تواند به معنای طولانی شدن بیش‌ازحد تعداد استوری‌ها هم باشد. استوری‌هایی که تعداد کلیک به جلوی زیادی دارند را دوباره کنترل کنید تا مواردی از قبیل طولانی بودن یا نبودن و جذابیت محتوا را شناسایی کنید.

۸- پاسخ دادن یا اظهار نظر (Reply)

تعداد دفعاتی که یک کاربر نسبت به محتوای استوری شما ابراز عقیده می‌کند یا واکنش نشان می‌دهد. این فاکتور می‌تواند یک معدن طلا برای تحلیل داده های اینستاگرام باشد. وقتی برند یا صفحه شما آنقدر موردتوجه کاربری قرار بگیرد که درباره استوری‌هایتان اظهارنظر کند، احتمالاً در به اشتراک گذاشتن و معرفی شما به دنبال‌کننده‌های خودش کوتاهی نخواهد کرد. امکان ریلای به استوری اینستاگرام، آغازگر مکالمه‌ای میان شما و مخاطبتان است؛ از این فرصت به‌خوبی استفاده کنید تا جذابیت صفحه‌ را بیش از پیش کنید.

خروج (Exit)

تعداد دفعاتی را نشان می‌دهد که کاربر با پایین کشیدن صفحه از فضای استوری خارج می‌شود و به صفحه قبلی برمی‌گردد. در این قسمت، هرچقدر عدد بالاتر باشد می‌توان نتیجه گرفت که کاربر علاقه‌ای به استوری شما ندارد. پس بهتر است تعداد خروج را همواره پایین نگه دارید.


درباره استفاده بهینه ۱۸ اکانت شاخص از امکان استوری اینستاگرام در بلاگ ادوایس بخوانید


همه موارد گفته شده را کنار هم قرار دهید. برای اینکه در تحلیل داده های اینستاگرام موفق شوید، عملکرد صفحه‌تان را ارزیابی کنید و دریابید که کدام استراتژی جذب مخاطب در صفحه شما بهتر عمل می‌کند باید تمام موارد و فاکتورهای گفته شده را در کنار هم جمع‌آوری کنید.
از تحلیل داده های اینستاگرام و اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهد نترسید و با توجه به معیارهای ذکرشده آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. این اطلاعات می‌توانند تاثیری تعیین‌کننده در وضعیت کسب‌وکار شما و همچنین فعالیت‌هایتان در حوزه سوشال مدیا مارکتینگ داشته باشند.


منبع: Sprout Social

  • برگشت به مقالات
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.