5 نکته درباره مهارت‌ پنهان پشت نوشتن بهترین بیو برای اینستاگرام ؛ کوتاه اما قدرتمند

5 نکته درباره مهارت‌ پنهان پشت نوشتن بهترین بیو برای اینستاگرام ؛ کوتاه اما قدرتمند

5 نکته درباره مهارت‌ پنهان پشت نوشتن بهترین بیو برای اینستاگرام ؛ کوتاه اما قدرتمند

بیو یا همان شناسنامه شما در اینستاگرام یکی از مشخص‌ترین و برجسته‌ترین محل‌ها برای نوشتن توصیفی از خودتان است؛ این که چه کسی هستید و چه می‌کنید. نوشتن برای این بخش به نوعی سرمایه‌گذاری شباهت دارد، از همین رو باید برای آن وقت بگذارید. گاهی هم می‌توانید با تغییر آن میزان کارآمدی هر جمله یا ایده انتخابیتان برای این جایگاه را محک بزنید.
در این مقاله، با بررسی بیوهای جالب و شاخص از پروفایل‌های مختلف در اینستاگرام، از رمز و راز نوشتن یک بیو خوب صحبت کنیم و استراتژی‌های پشت آن‌ها را بازگو کنیم.
در آغاز، این سوال مطرح می‌شود که آیا کاربران باید در بیو خودشان را به‌صورت مفصل توصیف کنند یا اینکه بهتر است جملاتشان را کوتاه و اسرارآمیز نگه دارند؟
آیا کاربران باید در بیو اینستاگرام خود اطلاعات تماس قرار دهند؟ از هشتگ‌ها یا از ایموجی‌ها استفاده کنند؟ بهتر است هر چند وقت یک بار بیو اینستاگرام را بررسی و بازنویسی کنند؟
امروز می‌خواهیم پاسخ این سوال‌ها پیدا کنیم و ضمنا چند توصیه دیگر اضافه کنیم که در سازماندهی بیو اینستاگرام به شما کمک کنند.

قاعده طلایی نوشتن در بیو اینستاگرام : حقیقت این است که در حال حاضر چنین قاعده‌ای نداریم.

درواقع هیچ راه درست و جامعی برای نوشتن بیو در اینستاگرام وجود ندارد. در ادامه، به تکنیک‌ها و فنون بسیاری برای نوشتن یک بیو خوب در اینستاگرام خواهیم پرداخت ولی درنهایت باید بدانید که هیچ‌کدام از این راهکارها برای طیف گسترده‌ای از کاربران اینستاگرام تاثیرگذار نخواهد بود. هر فرد، بسته به محتوای پروفایل شخصی یا کاری‌اش باید گزینه مناسب را پیدا کند. نکته قابل‌توجه در انجام هر کاری در اینستاگرام این است که همواره باید سعی در آزمون‌وخطا داشته باشید و مدام امتحان کنید که چه چیزی برای کسب‌وکار شما مفیدتر خواهد بود.

در آغاز باید مشخص کنیم که منظورمان از بیو در اینستاگرام چیست و دقیقاً در کدام بخش از صفحه شما قرار دارد.
بخش بیو در مجموعه اطلاعات اکانت شما قرار دارد که شامل موارد زیر است:
نام حساب (اکانت) شما در اینستاگرام
نام حقیقی شما (نام خودتان یا نام برندتان)
بیو یا شناسنامه شما (در حد یک جمله، عبارتی کوتاه یا حتی یک پاراگراف که شما را توصیف کند.)
یک لینک (یا همان آدرس سایت و یا کانالی در فرم‌های دیگر)
اکانت‌ها و یا حساب‌های بیزینس در اینستاگرام چند بخش اضافه‌تر هم دارند:
کاربران دارای چنین حساب‌هایی می‌توانند بیزینس خود را در دسته‌بندی‌های مختلف قرار دهند و همچنین می‌توانند اطلاعات تماس خود را (مثل شماره تماس و آدرس خانه یا محل کسب‌وکارشان) درج کنند.
در این مقاله، بیشتر به بخش بیو و جملات انتخابی شما برای این بخش خواهیم پرداخت. توصیه‌ها حاصل بررسی چندین پروفایل از افراد شاخص و موفق در اینستاگرام هستند.

نوشتن بیو اینستاگرام

۱) بیشترین استفاده از فضای بیو

از فضای بیو بیشترین استفاده را داشته باشید و مردم را در جهت انجام دادن فعالیتی (مثل دنبال کردن و یا کلیک بر لینک موجود در بیو) در محیط صفحه‌تان راهنمایی و هدایت کنید.
شما اجازه دارید که از ۱۵۰ کاراکتر در این فضای محدود استفاده کنید. با توجه به اهمیت این فضا باید حداکثر استفاده را داشته باشید. معمولاً برندهای شاخص در فضای اینستاگرام بازدیدکننده‌ها و دنبال کننده‌هایشان را از طریق بیو به یک مسیر مشخص هدایت می‌کنند.
شما هم می‌توانید با توجه به محتوای مطالبتان از همین روش استفاده کنید. می‌توان گفت این روش از سریع‌ترین و آسان‌ترین و البته کوتاه‌ترین راهکارها برای رسیدن به مرحله‌ای است که دنبال کننده‌های شما در صفحه‌تان فعالیتی انجام دهند. معمولاً در پیاده‌سازی این روش از جملات کوتاه استفاده می‌شود؛ مثل «این را به اشتراک بگذارید.» یا «آن را از ما بخرید.» یا هر جمله کوتاهی که منجر به انجام فعالیتی شود. بیشتر اوقات از این روش برای دعوت به کمپین‌های مختلف استفاده می‌شود. گاهی یک برند اقدام به برگزاری یک کمپین می‌کند و از آنجایی که بیو بهترین محل برای بازتاب اهداف صفحه کاربران است با انتخاب این محل و قرار دادن لینک‌های مربوط و کمک‌کننده تمام بازدیدکننده‌های صفحه درنهایت به مقصدی مشخص هدایت می‌شوند.
این هدف مشخص می‌تواند شامل موارد زیر باشد‌:

 • فرستادن بازدیدکننده‌ها به یک مرکز اجتماعی مشخص
 • ارجاع آنها به روش‌های متفاوت تماس با شما
 • قرار دادن هشتگ خاصی یا اکانت فردی خاص در اینستاگرام که بازدید کننده ها را به آن‌ها ارجاع می‌دهد.
 • تشویق به انجام فعالیت‌هایی که جایگاه برند شما را تقویت کند. عنوان کردن گزارش و یا ذکر کردن خبری که در تاثیرگذاری اجتماعی شما موثر باشد.
  با توجه به امکانات و گزینه‌های متعددی که این بخش در اختیار شما می‌گذارد، به نظر می‌رسد که اگر هر از چند گاهی به بیو صفحه‌تان نگاهی بندازید، نتایج موفقیت آمیزی خواهید گرفت. با توجه به تجربه‌های ما از بررسی بیو برندهای مختلف، پیشنهاد می‌شود که هر ماه به بیو اینستاگرام رسیدگی و آن را به‌روزرسانی کنید‌.
برای نوشتن بیو اینستاگرام ۱۵۰ کاراکتر در اختیار دارید

۲) استفاده درست از امکان گذاشتن لینک در بیو

از تنها محلی که اینستاگرام برای درج کردن لینک در بیو در اختیارتان قرار می‌دهد، به‌درستی استفاده کنید. شما می‌توانید آدرس یک صفحه فرود (لندینگ پیج) را در این قسمت بارگذاری کنید.
در این بخش، می‌توانید به کمک URLهای مختلف بازدیدکننده‌ها را به یک صفحه فرود (Landing Page) ارجاع دهید و در ادامه، خود این صفحه اینترنتی نیز آن‌ها را به لینک‌های متفاوتی ارجاع دهد.
ابزارهایی هم وجود دارند که به شما اجازه اضافه کردن هر لینک دیگری را به صفحه فرود می‌دهند؛ برای مثال، لینک ارجاع به صفحه اصلی شما در اینستاگرام یا ارجاع به کانالتان در یوتیوب. شما حتی می‌توانید لینکی برای ارجاع به مسیر ارتباط و تماس با خودتان برای بازدیدکننده‌ها تعبیه کنید.
فرقی ندارد از چه ابزاری استفاده می‌کنید، امکان قراردادن لینک در بیو برای شما بسیار ارزشمند و سودآور است. اگر می‌خواهید بازدیدکننده‌ها را تشویق به انجام فعالیتی در صفحه‌تان کنید می‌توانید آن‌ها را به‌واسطه لینک بیو به صفحه موردنظرتان ارجاع دهید.

۳) استفاده از خط‌شکن یا همان Line Break در بیو

خط‌‌‌شکن در دسته کاراکترهایی به حساب می‌آید که به‌وسیله آن‌ها سطر جاری پایان می‌یابد و سطر بعدی شروع می‌شود. این امکان به شما اجازه می‌دهد سطر بعدی را دقیقا یک خط پایین‌تر از سطر قبلی و نه از ادامه‌ آن شروع کنید. احتمالاً شما متوجه کاربرد‌های خط شکن در متن‌هایی که زیر عکس‌ها (به‌عنوان کپشن) یا در محل‌های دیگر می‌گذارید، شده‌اید. برخی از کاربردهای جالب این امکان، در بیوهای شاخص و زیبای اینستاگرام دیده شده است. استفاده از خط‌شکن‌ها می‌تواند روش موثری برای درست نوشتن اطلاعات و ایجاد فاصله ایجاد بین جملات باشد. اگر از این امکان برای بیو اینستاگرام خود استفاده کرده‌اید احتمالا متوجه شده‌اید که در اجرای آن به کمی مهارت نیاز دارید.
در ادامه، مراحل تغییر بیو با استفاده از LINE BREAK را مرور می‌کنیم؛ این کار، تاثیر به‌سزایی در خوانایی بیو خواهد داشت:
توجه کنید که به جای استفاده از اپلیکیشن اینستاگرام، از یک لپتاپ و آدرس رسمی سایت (Instagram.com) استفاده کنید؛ پس از ورود به فضای اینستاگرام و پروفایلتان با انتخاب گزینه Edit Profile به تنظیمات پروفایل دسترسی خواهید داشت و می‌توانید متن انتخابی بیو را مستقیماً اصلاح کنید. هر جا که لازم بود میان جملات‌تان با فشار دادن کلید Enter روی صفحه کلید، فاصله ایجاد کنید. در نهایت، با کلیک روی گزینه Submit همانطور که می‌خواهید جملات‌تان را در بیو ثبت کنید.

۴) استفاده از ایموجی در بیو

اگر می‌خواهید این بخش از پروفایل شما جالب‌توجه، چشمگیر و برجسته باشد، استفاده از یک ایموجی به کمکتان خواهد آمد.
مطمئن شوید که ایموجی انتخابی شما با محتوای صفحه و سایر جملات بیو مطابقت و تناسب داشته باشد. پیشنهاد نمی‌کنیم که از این امکان به‌صورت سهل‌انگارانه استفاده کنید. البته باید یادآور شد که ایموجی به‌قدری تاثیرگذار است که استفاده از آن بدون دقت کافی هم می‌تواند در جلب‌توجه کاربران به پروفایل شما موثر باشد.
چند نکته را مدنظر داشته باشید:

 • از ایموجی به‌گونه‌ای استفاده کنید که تولیدات و محصولات شما را نمایش دهد و با آنها مطابقت داشته باشد. مثلاً اگر در حوزه فروش قهوه فعال هستید، از یک ایموجی فنجان قهوه استفاده کنید یا اگر در زمینه برنامه‌ریزی تعطیلات فعالیت دارید، از یک نخل استفاده کنید؛ حتی برای برندهای مسافرتی و گردشگری، ایموجی کره زمین را پیشنهاد می‌کنیم.
 • یکی از مهمترین ایموجی‌ها، ایموجی قرمز رنگ SOS هست که به کمک آن می‌توانید راه‌های ارتباط و تماس با خودتان را برای کاربران مشخص کنید.
 • می توانید بسته به نوع محتوای بیو از قلب‌ها یا سایر علامت‌ها استفاده کنید.
  برای اضافه کردن ایموجی به بیو می‌توانید مستقیم از طریق اپلیکیشن اینستاگرام و به کمک صفحه کلیدتان اقدام کنید: پس از ورود به تنظیمات پروفایل از آن‌ها استفاده کنید و یا مشابه روشی که برای استفاده از خط‌شکن‌ها در بیو گفته شد، با ورود از طریق صفحه رسمی (Instagram.com) وارد پروفایل‌تان شوید و تغییرات را ایجاد کنید.

۵) استفاده از هشتگ یا منشن کردن اکانت‌های دیگر در بیو

استفاده از هشتگ یا ارجاع دادن به اکانت فردی خاص در بیو، نه‌تنها جلب‌توجه می‌کند که حتی می‌تواند مفید هم واقع شود.
هر هشتگ یا هر پروفایلی که در بیو صفحه‌تان به آن اشاره می‌کنید، آبی‌رنگ خواهد شد و قابلیت دسترسی به آن صفحه برای بازدیدکنندگان موجود می‌شود.
برندهای بسیاری از این امکان برای ارجاع دادن به برندهای زیر مجموعه خود استفاده می‌کنند؛ برای مثال، برندهای مد و فشن از این امکان بسیار استفاده می‌کنند. برای هشتگ هم معمولاً نمونه‌هایی را در پروفایل‌های شاخص می‌بینیم که در زمره‌ هشتگ‌های معروف و شاخص‌اند؛ مثلاً بند مسافرتی Away از هشتگ #travelaway به عنوان هشتگ کلیدی در بیو استفاده می‌کند. استفاده از هشتگ و ارجاع دادن به فردی خاص به مرتب شدن بیو شما نیز کمک می‌کند. این امکان موجب می‌شود شمای کلی صفحه آراسته‌تر باشد و حتی به بخش قرارگیری پست‌هایتان هم وضوح بیشتری می‌بخشد و آن‌ها را در دسترس‌تر و جالب‌توجه‌تر می‌کند.
صحبت از دسترسی آسان شد، جا دارد در اینجا اشاره‌ای به قدرت پنهان اسم صفحه شما در اینستاگرام کنیم. وقتی کاربران اینستاگرام به دنبال صفحه‌های مختلف با موضوعات متفاوت جستجو می‌کنند در لیست نتایج و در اولین نگاه، تنها عنوان صفحه و نام شما مشخص خواهد شد. با توجه به این نکته، حتی اگر بخواهید فضای بیو را با کلماتی جالب توجه و مربوط به محتوای پست‌هایتان پر کنید، نتیجه چندانی نخواهید گرفت؛ چرا که امکان جستجو در اینستاگرام، اطلاعات بیوی شما را نمایش نمی‌دهد. اما اگر از کلمه‌های کلیدی مرتبط و متنناسب برای عنوان صفحه‌تان استفاده کنید و البته اگر آنقدر خوش شانس باشید که کس دیگری قبل از شما این عنوان را از آن خود نکرده باشد، قابلیت جستجوی اینستاگرام در لیست نتایج خود صفحه‌تان را حتما در جایگاه خوبی نمایش می‌دهد.


هیچ راهکاری در زمینه طراحی یک بیو کارآمد برای همه کاربران اینستاگرام یکسان نخواهد بود.

در پایان، برای یادآوری و خلاصه تمام نکات ذکرشده، به موارد زیر توجه داشته باشید:
۱) شما تنها می‌توانید از ۱۵۰ کاراکتر در بیو استفاده کنید؛ پس در زمان نوشتن متن به یاد داشته باشید که با محدودیت روبرو هستید.
۲) دربیو خود تنها به یک هدف و یک کار مشخص اشاره کنید. می‌خواهید یک بازدید کننده از صفحه شما خرید کند؟ و یا صرفا از وب سایت شما بازدید کند؟ اصلا هشتگ به خصوصی را برای شما به اشتراک بگذارد؟ از آن‌ها بخواهید و برای عنوان کردن این درخواست، نگران نباشید.
۳) از تنها جایگاه درج لینک در بیو بیشترین استفاده را کنید.
۴) نمای پروفایل را با استفاده از خط‌شکن‌ها و ایموجی‌ها جذاب‌تر و چشمگیرتر کنید.
۵) بیو را به‌عنوان بخشی در نظر بگیرید که معرف کل صفحه شماست.
۶) عنوان صفحه را برای دسترسی بیشتر در قابلیت جستجو بهینه‌سازی کنید. اطلاعات تماس و انتخاب یک دسته برای نوع بیزینس‌تان و اهمیت دادن به لینک‌هایی که درج می‌کنید را حتما در نظر داشته باشید.

و در آخر، به یاد داشته باشید که هیچ راهکاری در زمینه طراحی یک بیو کارآمد برای همه کاربران اینستاگرام یکسان نخواهد بود و بسته به عوامل مختلف، برای هر یک از شما بهترین راه، متفاوت خواهد بود. سعی کنید حداقل ماهی یک بار این بخش از صفحه‌تان را به‌روزرسانی نمایید و با آزمون و خطا بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید.

امیدواریم پیشنهادهای ادوایس برایتان سودمند واقع شده باشد و به شما ایده‌های جدیدتر و متفاوت‌تری در زمینه طراحی بیو بدهد.


منبع: Buffer

 • برگشت به مقالات
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.