۱۰ نکته کاربردی برای تولید جذاب‌ترین محتوا در اینستاگرام

۱۰ نکته کاربردی برای تولید جذاب‌ترین محتوا در اینستاگرام

۱۰ نکته کاربردی برای تولید جذاب‌ترین محتوا در اینستاگرام

وقتی می‌خواهید از پلتفرم اینستاگرام به عنوان وسیله‌ای برای بهبود اوضاع کسب‌وکارتان استفاده کنید، مهم است مخاطبانی داشته باشید که نسبت به برند شما وفادار باشند. اما چطور می‌توانید خیالِ دنبال‌کننده‌ها را از میزان جذابیت محتوای ارسالی‌تان راحت کنید تا طی یک رابطه مستقیم، به کسب‌وکارتان نیز بهبود بخشیده شود؟ در پاسخ این سوال، چهار واژه را در نظر داشته باشید: کیفیت محتوا در اینستاگرام.

اگر به‌عنوان صاحب کسب‌وکار زمان و منابع کافی و لازم را برای تولید محتوا ندارید، نگران نباشید. راه‌های بسیاری برای خلق یک پست سرگرم‌کننده و جذاب وجود دارد. اگر بخواهید، حتی می‌توانید برای اجناسی معمولی مثل ظرف‌های پلاستیکی و یا محصولی کاملاً دیجیتال که به هیچ عنوان قابلیت تصویرپردازی ندارند، محتوای دلخواهتان را تولید کنید.
در ادامه، به مسائلی چون شیوه جستجو برای پیدا کردن تصویری مناسب با محتوای صفحه‌تان در اینستاگرام، مکان‌ها و وب‌سایت‌هایی که می‌توانید این تصاویر را پیدا کنید و تمام جزئیاتی که زمان ارسال تصویر باید به آن توجه داشته باشید، می‌پردازیم. در این مقاله توصیه‌های مختصری نیز در زمینه طراحی صفحه و تولید محتوا در اینستاگرام آورده شده تا بتوانید مخاطبان‌ را به سمت صفحه‌‌تان جذب کنید.

خب… بدون هدر دادن زمان به سراغ پاسخ این سوال می‌رویم: چگونه کیفیت محتوای ارسالی در اینستاگرام را با هدف جذب بیشتر مخاطبان بهبود ببخشیم؟

۱- به دنبال قالب‌های آماده باشید

در فضای اینترنت، به شکل پیش فرض، ابزارها و الگوهای بسیاری وجود دارند تا کاربرانی که با محیط فتوشاپ آشنایی ندارند هم بتوانند تولید محتوا در اینستاگرام را با بالاترین کیفیت و جذابیت دنبال کنند. در زمینه خلق تصاویر گرافیکی با جذابیت بصری بالا برای رسانه‌های اجتماعی، ابزار‌ها و اپلیکیشن‌های طراحی آنلاین مثل Spark Post، Canva و Venngage بسیار کاربردی هستند.
شاید بخواهید یک پست با موضوعِ پیشنهاد ویژه برای دنبال‌کننده‌ها تولید کنید و یا شاید به طرحی جدید برای اعلام زمان بازگشایی کسب‌وکارتان نیاز دارید؛ فرقی ندارد چه پیامی با چه موضوعی می‌خواهید ارسال کنید، شما با یک الگوی از پیش طراحی شده می‌توانید جذابیت آن را مضاعف کنید.
در ادامه، الگویی مناسب برای بلاگرهای غذا و رستوران‌ را مشاهده می کنید که به کمک اپلیکیشن Venngag طراحی شده است:

استفاده از قالب‌های آماده

برای اینکه تصویرتان ساده و شیک باشد می‌توانید از یک پیش‌زمینه ساده یا با طرح‌های جزئی استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید مجموعه محتواهای ارسالی در صفحه‌تان خیلی جذابیت ندارد، تصاویری را انتخاب کنید که از کیفیت بهتری برخوردار باشند.

۲- از تصاویر استوک با کیفیت بسیار بالا انتخاب کنید

استوک (Stock) به تصاویری گفته می‌شود که در سایزهای بسیار بزرگ و مناسب برای استفاده در طراحی‌ها و کارهای گرافیکی تهیه می‌شوند. امروزه استفاده از تصاویر استوک باکیفیت با تکنیک‌های بسیار جالب عکاسی به کاری روزمره برای کاربران اینستاگرام تبدیل شده است. تولید محتوای خاص برای اینستاگرام بدان معنا نیست که از چنین تصاویری استفاده نکنید؛ در این زمینه بهتر است همرنگ جماعت شوید.
استفاده از چنین تصاویری در کنار استفاده از الگوهای ازپیش‌طراحی‌شده مجموعا موجب تنوع در صفحه شما می‌شود. البته توجه داشته باشید که این تصاویر اگرچه می‌توانند در ذهن مخاطبان ماندگار شوند اما اگر در جای درست و در زمان مناسب استفاده نشود، تبعات خوبی نخواهند داشت.

اگر به دنبال تصاویر استوک باکیفیت و نه چندان تکنیکی هستید، سری به وبسایت‌های آنسپلش Unsplash و Stocksnap.io. بزنید. آن‌ها به شکل رایگان مجموعه گسترده‌ای از تصاویر را با موضوعات مختلف در اختیارتان قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید در این زمینه اندکی هم هزینه کنید، به وبسایت Stocky بروید. این پلتفرم در ازای پرداخت مبلغی، عکس‌هایی با کیفیت بسیار بهتر و البته موضوعات متنوع‌تر در اختیار شما قرار می‌‌دهد.
در این زمینه دقت کنید اندازه درستی برای تصاویر انتخاب کنید. برای هر پست اینستاگرام تصاویری با مشخصه ۱۰۸۰ پیکسل × ۱۰۸۰ پیکسل توصیه می‌شود.

استفاده از تصاویر استوک

۳- شکل و قالب‌های مختلف را باهم ترکیب کنید

مهم است که به‌عنوان صاحب یک اکانت بیزینسی در اینستاگرام، تنوع در شکل و قیافه محتوای ارسالی در صفحه‌تان را رعایت کنید. استفاده از امکان اشتراک‌گذاری چرخ و فلکی تصاویر (ارسال تصاویر به شکل آلبوم در یک پست) و استفاده از ویدیوهای یک‌دقیقه‌ای کوتاه برای معرفی محصولات‌ می‌تواند به تنوع بیشتر در قالب کلی صفحه کمک کند. دقت کنید که تمام پست‌ها را به محصولات خودتان اختصاص ندهید. باید بین موضوعات مختلف در صفحه‌تان تعادل برقرار کنید تا میزان جذابیت صفحه برای دنبال‌کننده‌ها بیشتر شود. توصیه می‌کنیم که از گیف‌های (GIF) آماده استفاده کنید و یا خودتان در خلق آن‌ها شریک باشید.
در ادامه مثالی از صفحه برند H&M را می‌بینید:

استفاده از قالب‌های مختلف

ساخت گیف‌ها (که اینستاگرام آن‌ها را با فرمت ویدئو تشخیص می‌دهد) بسیار ساده است و به‌عنوان راهی موثر برای کمی فاصله‌گرفتن از هیاهوی همیشگی دیگر برندها معرفی می‌شود. گیف‌ها تاثیرگذارند و عمده کاربران هم آن‌ها را دوست دارند.

۴- پست‌های برندهای همکارتان را Repost کنید

آیا زمان کافی برای خلق محتوای منحصربه‌فرد برای صفحه‌تان را ندارید؟ خبر خوب اینکه، اصلا نیازی به زمان ندارید. اگر حساب‌های کاربری مختلفی در اینستاگرام هستند که با برند و محصول شما وجه اشتراک‌هایی دارند و از طرفی مخاطبین شما محتوای ارسالی آن‌ها را نیز می‌پسندند، می‌توانید پست‌های آن‌ها را از صفحه خودتان بازنشر کنید. دقت کنید که پیش از این کار از آن‌ها اجازه بگیرید و حتما نام صفحه‌ای را که از آن کمک گرفته اید، درج کنید.
برای بازنشر قانونی پست‌های مختلف از حساب‌های کاربری متفاوت به موارد زیر توجه کنید:

۴-۱- برای پیداکردن محتوای دلخواهتان هشتگ‌ها و اکانت‌های مشابه را دنبال (Follow) کنید

بهترین منابع برای بازنشر پست‌ها، آن دسته از حساب‌های کاربری هستند که در کنار خلاقیت و الهام‌بخشی، جامعه هدف تقریباً یکسانی با شما دارند و البته مستقیماً رقیب تجاری‌تان به‌حساب نمی‌آیند. حساب‌های اینستاگرام صفحه‌های مختلف را بررسی کنید و لیستی از صفحه‌هایی تهیه کنید که بهترین پست‌ها و به‌طورکلی محتوا را ارسال می‌کنند. حتما آن‌ها را دنبال (Follow) کنید تا از آخرین اخبار و از آخرین پست‌هایشان به‌موقع مطلع شوید. هر یک از پست‌های خاصی را که فکر می‌کنید ارزش انتشار در صفحه شما را دارد ذخیره کنید. ذخیره‌سازی را می‌توانید با کلیک کردن روی آیکونی انجام دهید که پایین ویدئو یا عکس و در سمت راست وجود دارد. در صفحه‌ای که پست‌های ذخیره‌شده وجود دارند، می‌توانید برای خودتان دسته‌بندی‌های ایجاد کنید و هر پست را در دسته مربوط به خودش ذخیره کنید.

یک لیست از همه هشتگ‌های مربوط به محتوا وکسب وکارتان در اینستاگرام تهیه کنید و با جستجو در آن‌ها محتوای دلخواهتان از دیگر کاربران را پیدا کنید. از ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ اینستاگرام امکان دنبال کردن هشتگ‌ها را برای کاربران فراهم کرده است؛ با دنبال‌کردن هشتگ‌ها پست‌های معروف و مربوط به آن هشتگ در صفحه‌ ابتدایی و همان فید شما ظاهر می‌شوند.

۴-۲- تلاش کنید از کاربران برای بازنشر پست‌هایشان اجازه بگیرید

اگر پستی پیدا کرده‌اید و می‌خواهید آن را برای مخاطبان صفحه‌تان به‌اشتراک بگذارید، با ارسال یک پیام خصوصی (دایرکت) به صفحه مربوطه یا گذاشتن یک کامنت در زیر عکس و یا پستی که مدنظرتان است، می‌توانید آن‌ها را از درخواست‌تان مطلع کنید. برای آن‌ها بنویسید که محتوای‌شان را بسیار می‌پسندید و فکر می‌کنید که احتمالاً مخاطبین صفحه شما نیز از محتوای آن‌ها لذت خواهند برد. با این مقدمه‌چینی می‌توانید از آن‌ها اجازه بگیرید و محتوای‌شان را در صفحه‌تان بازنشر کنید.

به آن‌ها اطمینان دهید که حق‌مالکیت اثر را حفظ و حتماً آدرس صفحه‌شان را درج می‌کنید؛ معمولاً بیشتر حساب‌های کاربری از این اتفاق و از بازنشر بیشتر محتوای‌شان خوشحال می‌شوند. برای اینکه به آن‌ها بگویید که دقیقا کدام پستشان را پسندیده‌اید، تنها ارسال یک پیام خصوصی کافی نیست و بهتر است با انتخاب گزینه فلش در زیر عکس مربوطه و ارسال آن برای خود کاربر، آن‌ها را مطلع کنید. با این کار هم پیام و هم عکس دلخواهتان هردو همزمان و مستقیماً به شکل خصوصی برای کاربر ارسال می‌شوند.

۴-۳- عکس و یا ویدئوی موردنظر را در صفحه‌تان نشر دهید

عکس موردنظر را از طریق پلتفرم اینستاگرام نسخه کامپیوتر ذخیره کنید؛ از دو مسیر مختلف می‌توانید محتوای دلخواهتان را بازنشر کنید:

راه اول:
پس از اینکه محتوا را پیدا کردید، روی آن کلیک کنید. برای بار دوم، دوبار کلیک کنید. گزینه «View page source» را انتخاب کنید. صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد. در این صفحه، روی گزینه «Command+F» کلیک کنید و سپس در آن سه حرف «JPG» را بنویسید، لینک URL پست مربوطه در دسترس شما خواهد بود. لینک را برداشته (Copy & Paste) و در صفحه‌ی جدیدی در جستجوگر اینترنت (Browser) خود درج کنید. کلیک راست کنید، گزینه «Save image as» را انتخاب کنید و حالا عکس در دسترس شما خواهد بود.
زمانی که خواستید تصویر را در صفحه خودتان بازنشر کنید، حتماً در متن زیر تصویر به حساب کاربری و یا هشتگ خاصی که عکس را از آن برداشته‌اید اشاره کنید و صفحه آن‌ها را نیز مستقیماً وارد کنید.

راه دوم:
از ابزار و اپلیکیشن‌های بازنشر مثل Repost for Instagram استفاده کنید.
استفاده از ابزارها و اپلیکیشن‌های مختلف برای بازنشر پست‌ها در اینستاگرام این مسیر را تا حد زیادی آسان می‌کند. شما با استفاده از این ابزارها می‌توانید در کنار انتشار پست مربوطه در صفحه خودتان همزمان بدون انجام فرآیند خاصی اعتبار صاحب اثر را نیز حفظ کنید. برای انتشار پست دلخواهتان تنها کافیست لینک URL آن را برداشته و در اپلیکیشن مربوطه درج کنید.
با استفاده از چنین ابزارهایی می‌توانید پست مربوطه را با آدرس صفحه منبع که بر روی آن چسبیده شده است، بازنشر کنید. استفاده از این ابزارها از روش اول آسان‌تر است و کار را راحت‌تر می‌کند. فقط توجه داشته باشید که در این مسیر، امکان حذف آدرس صفحه منبع از روی تصویر وجود ندارد.

۵- کمپینی برای استفاده از محتوای ارسالی کاربران شخصی و نه برندها راه بیندازید

برای استفاده از محتوای شخصی کاربران مختلف در اینستاگرام، بهتر است آن‌ها را به تولید محتوا تشویق کنید.
می‌توانید دنبال‌کننده‌هایتان را به تولید محتوا در اینستاگرام با موضوعی خاص و مشخص دعوت کنید و سپس پست‌های آن‌ها را در حساب و صفحه برند بازنشر نمایید. به چنین استراتژی و در اصل به چنین محتوایی UGC یا User-generated Content می‌گویند. تاثیر چنین پست‌هایی که به‌واسطه کاربران و مخاطبان یک محصول و یا خدمات خاصی خلق می‌شوند، نسبت به محتوایی که خود برند تولید می‌کند، بسیار بیشتر است. حتی اگر کسب‌وکار معروف و برند شاخصی داشته باشید، احتمال اینکه مخاطبین صفحه‌تان بدون اینکه دعوتشان کنید برای شما و محصولاتتان تولید محتوا کنند، بسیار کم است؛ سعی کنید با برگزاری یک مسابقه که در آن چند نفر هم جایزه دریافت می‌کنند، رقابتی بین مخاطبانتان برای تولید محتوا راه بیندازید. از آن‌ها درخواست کنید با موضوع خاصی عکس و فیلم تهیه کنند و آن را در صفحه خودشان با نام برند و آدرس صفحه شما یا هشتگ‌های خاصی نشر دهند. در قبال چنین درخواستی، می‌توانید محصولی رایگان یا تخفیف خاصی برای برندگان این مسابقه در نظر بگیرید. با پلتفرم‌ها، کانال‌ها و یا شبکه‌های اجتماعی دیگری که در آن عضو هستید، این مسابقه را اطلاع رسانی کنید.

دقت کنید مخاطبانتان را با موضوعی که برای مسابقه در نظر گرفته‌اید، محدود نکرده باشید. استفاده از کاربران و مخاطبان صفحه، یکی از استراتژی‌های کاربردی برای تولید محتوا در اینستاگرام است.
توجه کنید که استفاده زیاد از این استراتژی باعث می‌شود فالوئرهایتان حس کنند از آن‌ها سواستفاده شده است و همچنین روی زیبایی بصری صفحه هم تاثیرگذار خواهد بود.

۶- با اینفلوئنسرها و کاربران شاخص اینستاگرام همراهی و همکاری کنید

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری روی بخش فید (Feed) اکانت اینستاگرامتان داشته باشید، همکاری با دیگر کاربران و اینفلوئنسرها را لحاظ کنید.
همکاری با کسانی که از تعداد مخاطب و دنبال‌کننده‌های قابل‌توجهی برخوردار هستند، به شما این امکان را می‌دهد که گستره مخاطبانتان را افزایش دهید و همچنین دنبال‌کننده‌های جدیدتری برای حساب کاربری خود پیدا کنید.
از طرفی این استراتژی، محتوای تولیدشده‌ بیشتری برای بازنشر در صفحه‌تان ایجاد می‌کند. در این زمینه به آدرس برند آرایشی TooFaced@ سر بزنید. بسیاری از پست‌های آن‌ها صرفاً بازنشری از پست‌های اینفلوئنسرهای شاخص آرایشی (بلاگرهای آرایشی) و شیوه استفاده آن‌ها از محصولات TooFaced است. توجه کنید که برای بازخورد بهتر باید اینفلوئنسرها و بلاگر‌هایی را انتخاب کنید که به محصول برند شما ربط داشته باشند.
اگر کسب‌وکار شما کوچک است یا بودجه کمی برای این کار اختصاص داده‌اید، قاعدتاً باید از کسانی استفاده کنید که چندان معروف نیستند؛ اما نگران نباشید ادوایس با بهینه‌ترین و به‌صرفه‌ترین پکیج‌های اینفلوئنسر مارکتینگ در کنار شماست.

همکاری با اینفلوئنسرها

در ادامه، به چند توصیه‌ تکمیلی برای تولید محتوا در اینستاگرام می پردازیم:

۱- برای عکس‌ها و پست‌هایتان نقطه کانونی مشخص کنید

موفقیت در اینستاگرام زمانی معنا پیدا می‌کند که بتوانید مخاطبان را لحظه‌ای بیشتر روی یکی از پست‌هایتان نگه دارید. برای این کار، چند راهکار ساده اما کلیدی وجود دارد. ایجاد یک نقطه کانونی در عکس موجب می‌شود دنبال‌کننده‌ها زمان بیشتری را روی یک تصویر مکث کنند. تصاویر و عکس‌های شلوغ نمی‌توانند چشم را به‌درستی هدایت کنند و تاثیر معکوس خواهند داشت. خودتان پیش از اینکه پستی را ارسال کنید به‌اندازه‌کافی روی آن فکر کنید تا پس از ارسال پست، مخاطبان مجبور به رمزگشایی از آن نباشند.
این عکس از آدرس صفحه Konation@ مثال خوبی است.
هر المانی که در این تصویر وجود دارد، به نقطه مرکزی (دختر) اشاره می‌کند. از طرفی تضاد بین دو رنگ سیاه در نقطه مرکزی و سفید در پس‌زمینه موجب می‌شود چشم سریع‌تر نقطه مرکزی را پیدا کند.

ایجاد نقطه کانونی در تصویر

۲- به قانون یک‌سوم در عکاسی پایبند باشید

قانون یک‌سوم، یکی از اصول قدیمی و کلاسیک در عکاسی است که هر دوربین‌به‌دستی می‌تواند آن را برای شما توضیح دهد:
برای پیاده‌سازی این اصل باید تصویر خود را به ۹ مربع کوچکتر و مساوی تقسیم کنید. (۳×۳)
برای اینکه از لحاظ قاب‌بندی تصویری جذاب‌تر و خیره‌کننده‌تر داشته باشید، نقطه مرکزی و المان مهم عکس‌تان را روی یکی از دو خط عمودی که تصویر شما را به ۹ مربع کوچک‌تر تقسیم می‌کند، قرار دهید.

قانون یک‌سوم در عکاسی

۳- از رنگ سفید برای مرز یا قاب‌بندی تصویرتان استفاده کنید

ایجاد قابی سفید (متوازن یا نامتوازن) در اطراف عکس می‌تواند با خلق جلوه‌ای غیرمعمول، توجه مخاطبان را جلب کند. چشم به صورت پیش‌فرض تصویری را که قاب‌بندی شده است، بهتر تشخیص می‌دهد و بهتر می‌بیند. قاب و مرزبندی به المان‌های درون تصویر شما اجازه خودنمایی می‌دهد.

قاب‌بندی تصاویر

۴- به تضاد و تعادل در تصویر توجه کنید

برای اینکه عکسی در اینستاگرام دیده شود استفاده از عنصر تضاد مهم است؛ این تضاد می‌تواند مربوط به رنگ، شکل، نوع، خط، نور، مقیاس، فضاهای سفید و عوامل بسیار دیگر باشد.
پیدا کردن حوزه‌ای که تضاد در آن، تصویر شما را با بازدید بیشتر همراه می‌کند، بر عهده خودتان است. برای شروع می‌توانید از ابزارهای ویرایشی و فیلترهای مختلفی که در اپلیکیشن اینستاگرام وجود دارد، استفاده کنید. اگرچه معمولاً خیلی از کاربران از این ابزارها استفاده نمی‌کنند اما استفاده از آن‌ها بسیار ساده است و بیشتر اوقات نتایج قابل‌قبولی دارد.


بیشتر بخوانید: ۵ راهکار برای بهینه‌سازی پست‌های اینستاگرام


سخن آخر

در این مقاله به توصیه‌ها و ایده‌هایی برای تولید محتوا در اینستاگرام پرداختیم. فرقی ندارد که از تمام استراتژی‌های ارائه‌شده برای تولید محتوا استفاده کنید یا آن‌ها را با هم ترکیب کنید، در هر دو مسیر می‌توانید مخاطبان را وادار کنید که زمان بیشتری را در صفحه‌تان بگذرانند که درنهایت منجر به درگیری هرچه بیشترشان با کسب وکارتان خواهد شد. فراموش نکنید که تیم متخصص تولید محتوای ادوایس برای تحقق اهداف بیزینس شما در کنارتان خواهد بود.


منبع: Iconosquare

  • برگشت به مقالات
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.