چطور از اینستاگرام برای توسعه کسب و کار استفاده کنیم؟

چطور از اینستاگرام برای توسعه کسب و کار استفاده کنیم؟

چطور از اینستاگرام برای توسعه کسب و کار استفاده کنیم؟

در حال حاضر بیشتر از ۲۵ میلیون کمپانی در سرتاسر جهان از اینستاگرام برای رونق کسب و کار استفاده می‌کنند. همچنین بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر، حداقل یک‌بار در روز از یک پروفایل بیزینسی بازدید می‌کنند.
پیش از حضور گسترده‌ اینستاگرام، فیسبوک آدم‌های مختلف را از طریق خانواده و یا دوستان مشترک به یکدیگر متصل می‌کرد اما فضای اینستاگرام شرایط متفاوتی دارد. این فضا تبدیل به خانه جدیدی برای کسب‌وکارها شده است. در این مقاله، به روش‌های استفاده از یک حساب کاربری بیزینسی در اینستاگرام پرداخته‌ایم. اگر به‌تازگی وارد کسب‌وکاری شده‌اید و یا نیاز به استراتژی‌هایی برای بهسازی اکانت‌تان دارید، با ادوایس همراه باشید.


گام اول: اکانت اینستاگرام‌تان را از حالت شخصی به بیزینس تغییر دهید

اگر در حال حاضر حساب کاربری اینستاگرام‌تان شخصی است و در آن محصولات خود را تبلیغ می‌کنید (و یا هر فعالیت دیگر مرتبط با کسب‌وکارتان) و تعداد مشخص و ثابتی دنبال‌کننده دارید، بهتر است همین حالا اکانت‌تان را به حالت بیزینس تغییر دهید.
با این کار امکان استفاده از گزینه‌های گسترده‌تری برای شما فعال خواهد شد و همچنین تاثیری بر روی دنبال‌کننده‌های فعلی‌تان نخواهد داشت. اگر هم در حال حاضر اکانت شخصی ندارید یا در اکانت شخصی خود از کسب‌وکارتان صحبت نمی‌کنید، همین حالا اقدام به ساخت یک حساب کاربری بیزینس برای کسب‌وکارتان کنید.
چطور حساب اینستاگرام بیزینسی داشته باشیم؟
در ابتدا، اپلیکیشن اینستاگرام را بسته به نوع تلفن همراه (iOS, Android) و یا سیستم کامپیوتری (Windows) دانلود کنید.
سپس اپلیکیشن را اجرا کنید و گزینه Sign Up را انتخاب کنید.
آدرس ایمیل خود را وارد کنید و بعد گزینه Next را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید حساب کاربری اینستاگرام با حساب برندتان در فیسبوک در اتصال باشد، از گزینه Log in with Facebook استفاده کنید.
یک نام و یک رمز برای حساب‌تان انتخاب کنید و اطلاعات مربوط به پروفایل‌تان را قرار دهید. در ادامه، به این مرحله بیشتر خواهیم پرداخت.
گزینه Done را انتخاب کنید.
اگر در اینستاگرام حساب شخصی دارید و می‌خواهید آن را به حالت بیزینس تغییر دهید، دستورالعمل زیر را در نظر بگیرید:
به حساب اینستاگرام شخصی و فعلی خود وارد شوید. گزینه مربوط به پروفایل‌تان را انتخاب کنید.
در گوشه بالا سمت راست صفحه، سه خط وجود دارد؛ با انتخاب این سه خط به بخش تنظیمات وارد می‌شوید.
در ادامه، با انتخاب گزینه Switch to business profile و انتخاب گزینه Continue شما حساب کاربری خود را از حالت شخصی به حالت بیزینس تغییر داده‌اید.
و در نهایت با توجه به اینکه اکانت اینستاگرام در حالت بیزینس اطلاعاتی شامل آدرس ایمیل، شماره موبایل و آدرس محل زندگی یا محل کار را در دسترس دنبال‌کننده‌ها قرار می‌دهد؛ اگر مایلید این بخش را نیز کامل کنید.

اینستاگرام برای کسب و کار

گام دوم: یک استراتژی پیروزی در اینستاگرام برای کسب و کار خود تعریف کنید

برای خودتان مشخص کنید که دقیقا کدام دسته از مخاطبان، محتوای صفحه شما را دنبال خواهند کرد.
پیش از این که اقدام به ارسال محتوا و یا تولید محتوا در صفحه اینستاگرام‌تان کنید، باید بدانید که چه کسانی قرار است این مطالب را دنبال کنند.
بخش زیادی از کاربران اینستاگرام را جوانان زیر ۳۵ سال تشکیل می‌دهند و نسبت بانوان و آقایان در این فضا تقریباً برابر است. بیشترین تعداد کاربران اینستاگرام مربوط به ایالات‌متحده است. در کنار آن با فاصله کمی هند، برزیل و اندونزی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. از همین موضوع می‌توان یک دید کلی از فضای اینستاگرام در دست داشت. اما برای مرحله بعدی، شما باید بدانید چه کسانی با چه ویژگی‌هایی شما را دنبال خواهند کرد. این مرحله، مهم‌ترین بخش در حوزه بازاریابی اینستاگرام است. مهم نیست که چه محصولی و یا چه سرویسی را در فضای اینستاگرام تبلیغ می‌کنید مهم این است که بدانید چه کسانی خواستار این خدمات هستند. در ادامه دستورالعملی مرحله‌به‌مرحله برای جزئیات این بخش تهیه کرده‌ایم:

۱) مشخص کنید چه کسانی به‌طور پیش‌فرض علاقه‌مند به خرید از محصولات و یا دریافت خدمات شما هستند.
۲) با بررسی آماری داده‌هایی از دنبال‌کننده‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی دیگر، تشخیص دهید چه کسانی شما را در آن شبکه‌ها دنبال کرده‌اند.
۳) ارزش و کلاس کاری مشخصی برای برندتان داشته باشید. (اینکه قرار است چطور با مخاطبین و مشتری‌هایتان برخورد داشته باشید، اینکه روش تبلیغات‌تان به چه شکل خواهد بود و موارد دیگر)

اولین مرحله در ساخت یک اکانت اینستاگرام موفق برای کسب و کار ، آگاهی نسبت به هدفتان از طراحی این اکانت است.

پس از اینکه مشخص کردید مخاطبانتان چه کسانی هستند، برای محتوایی که آن‌ها خواهند دید تصمیم بگیرید. در این بخش می‌توانید با بررسی محتوای ارسالی آن‌ها در حساب‌های شخصی‌شان یا با بررسی شیوه ارتباطشان با رقیبان و یا برندهای شما، جهت‌گیری محتوای درون صفحه‌تان را انتخاب کنید.
اولین مرحله در ساخت یک اکانت اینستاگرام موفق برای کسب و کار ، آگاهی نسبت به هدفتان از طراحی این اکانت است. آگاهی نسبت به اهدافتان باعث پویایی می‌شود و به شما اجازه می‌دهد تا تمام تلاش‌ها و تصمیمات خود را بر روی آن‌ها متمرکز کنید.
اهداف تاثیر گذار که درنهایت منجر به موفقیت در کارتان می‌شود باید فاکتورهای زیر را داشته باشد:
خاص، قابل‌اندازه‌گیری، دست‌یافتنی و مربوط به کسب‌وکارتان باشد و همچنین در قالب زمان بگنجد.
پس از ساختن اکانت، خوب است که با معیارهایی چون تعداد دفعات پسندیده شدن (Like)، تعداد دنبال‌کنندگان (Follows) و تعداد نظرها (Comments) میزان موفقیت در مسیر اهدافتان را بسنجید اما در کنار همه این‌ها باید معیارهای دیگری هم داشته باشید تا میزان دیگر موفقیت شما در کسب‌وکار حقیقی‌تان را هم‌اندازه بگیرید.
از همین بابت…

بر انتخاب ملاک‌های حقیقی مناسب تمرکز کنید.
این ملاک‌ها متناسب با هر کسب‌وکاری می‌تواند متفاوت باشد اما شما باید با تمرکز بر روی آن‌ها، معیارهای مرتبط با زمینه کاری‌تان را بیابید. از این موضوع می‌توانیم نتیجه بگیریم که اهداف شما باید شبیه به چهار هدفی باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این چهار هدف درواقع عواملی است که هر فرد را تبدیل به یک مشتری برای محصولات شما می‌کند.
۱) آگاهی: برای سنجش این هدف می‌توانید از ملاک‌هایی چون آگاهی اطرافیان نسبت به برندتان، رشد تعداد دنبال کننده‌هایتان و یا موفقیت هر پست در جلب بازدیدکننده‌ها استفاده کنید.
۲) برقراری ارتباط (Engagement): برای سنجش این هدف می‌توانید از ملاک‌هایی شامل تعداد لایک‌ها و یا تعداد دفعاتی که یکی از مطالب شما به اشتراک گذاشته می‌شود، استفاده کنید.
۳) مشتری: برای دست‌یابی راحت‌تر و سریع‌تر به دنبال کننده‌هایی که تبدیل به مشتری می‌شوند، می‌توان ضمن طراحی یک مسابقه یا یک بازی، برای آن‌ها پاداش یا جایزه در نظر گرفت.
گام دوم در طراحی یک اکانت موفق در اینستاگرام برای کسب و کار ، تعیین یک برنامه زمانی مشخص برای ارسال مطالب و محتوا است.
زمانی که تعداد مشخصی از افراد صفحه‌تان را دنبال می‌کنند به این معناست که از شما انتظار دارند هر از چند گاهی مطلب جدیدی ارسال کنید. شما هم از این فرصت برای تقویت آگاهی آنها نسبت به برندتان و برقراری ارتباط دوطرفه با آن‌ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که با نادیده گرفتن این بخش، کم‌کم دنبال‌کننده‌های فعالتان را از دست خواهید داد که این موضوع درنهایت منجر به از دست دادن کامل آن‌ها می‌شود. (Unfollow)

در اینستاگرام مبحثی به‌عنوان «بهترین زمان ارسال مطلب برای همه کسب‌وکارها» نداریم.

در اینستاگرام مبحثی به‌عنوان «بهترین زمان ارسال مطلب برای همه کسب‌وکارها» نداریم. دو کمپانی هوت‌سوئیت و آنمتریک با آنالیز داده‌های به‌دست آمده در تحقیقی مربوط به ۲۰۰ هزار پست ارسال شده در ۱۱ زمینه‌ مختلف، دریافتند که بهترین زمان ارسال مطالب در صفحه اینستاگرام ارتباط مستقیم با نوع کسب‌وکار شما دارد.
برای مثال، بهترین زمان ارسال مطالب برای کسب‌وکارهایی با موضوع غذا و نوشیدنی، در ساعت ۱۲ ظهر است. این زمان، برای کسب‌وکارهایی مرتبط با آموزش صدق نمی‌کند و بهترین زمان برای آن‌ها حوالی ساعت ۴ بعدازظهر است.
مهم‌ترین نکته در یافتن «بهترین زمان برای ارسال محتوا»، یافتن زمانی است که در آن بیشتر مخاطبان شما آنلاین هستند. خوشبختانه در بخش Insight در اینستاگرام شما می‌توانید زمان حضور دنبال‌کننده‌هایتان را در فضای این شبکه اجتماعی به دو شکل روزانه یا بر اساس ساعت‌های یک روز چک کنید.
گام سوم شناخت و تحلیل درست از داده‌های آماری اینستاگرام است.
نخست، برای دسترسی به داده‌های آماری اینستاگرام به پروفایل حساب بیزینس خود بروید و پس از انتخاب سه خط بالای گوشه سمت راست، گزینه Insight را انتخاب کنید. در ادامه، با کلیک بر روی گزینه Audience می‌توانید اطلاعات قابل‌توجهی را در رابطه با مخاطبین‌تان بررسی کنید.

گام سوم: بهینه‌سازی پروفایل اینستاگرام

در آغاز ساخت اکانت بیزینس در اینستاگرام، شما تنها اطلاعاتی ابتدایی را در پروفایلتان قرار داده‌اید. حالا وقت آن رسیده که برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن پروفایلتان را بهینه‌سازی کنید:

 • Bio را کامل کنید.
  با اینکه بیو فقط می‌تواند ۱۵۰ کاراکتر را در خود جای دهد اما بار بسیار سنگینی در زمینه معرفی شما به بازدیدکننده‌ها به دوش می‌کشد. این بخش در اولین نگاه باید به بازدیدکننده‌های صفحه شما بگوید که چه کسی هستید و کسب‌وکارتان در چه زمینه‌ای است.‌
  بخش بیو در اینستاگرام از اهمیت زیادی برخوردار است و متاسفانه نمی‌توانیم در این مقاله به شکل گسترده به آن بپردازیم اما در ادامه، با قرار دادن چند توصیه کوتاه شما را در این زمینه یاری می‌کنیم.
  ۱) صدای برندتان باشید: بسته به نوع کسب‌وکارتان می‌توانید آن را شخصی کنید، معمولی نگهدارید و یا در جهت حرفه‌ای شدن پیش ببرید.
  ۲) استفاده از هشتگ‌ها را فراموش نکنید: در بیو اینستاگرام می‌توان بر روی هشتگ‌ها کلیک کرد و وارد صفحه جدیدی شد.
  ۳) از ایموجی‌ها استفاده کنید: این کاراکترها علیرغم اشغال کمی فضا، مفهوم بسیاری را منتقل می‌کنند.
  ۴) از خط‌شکن‌ها و فاصله‌ها برای انتقال بهتر مفهوم و منظور استفاده کنید.
اینستاگرام برای کسب و کار
 • تصویر پروفایلتان را بهینه‌سازی کنید.
  معمولاً برای کسب‌وکارها، انتخاب لوگوی برند بهترین انتخاب برای عکس پروفایل است. از همان تصویری استفاده کنید که در دیگر رسانه‌های اجتماعی برای معرفی برندتان استفاده کرده‌اید. عکس پروفایل شما به شکل ۱۱۰ در ۱۱۰ پیکسل نمایش داده خواهد شد، اما باید ۳۲۰ در ۳۲۰ پیکسل باشد. با توجه به این که اینستاگرام تصویر شما را در قاب دایره قرار می‌دهد مطمئن شوید که لوگوتان در عکس پروفایل کاملاً مشخص باشد. مطمئن شوید که جایی را در پروفایل خالی نگذاشته‌اید.
 • نام و نام حسابتان: این دو تنها بخش در پروفایل اینستاگرام هستند که به هنگام جستجوی اکانت، در لیست نتایج جستجو مشخص خواهند شد؛ پس آن‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید. استفاده از یک نام کاربری یکسان برای تمام رسانه‌های مجازی‌تان، به دنبال‌کننده‌ها اجازه می‌دهد که راحت‌تر اکانت شما را پیدا کنند.
 • وبسایت: تنها بخش در اینستاگرام که می‌توانید در آن لینکی قابل‌دسترس قرار دهید، همین فضاست. این بخش را می‌توانید با آدرس وبسایت‌تان، با آدرس آخرین پست صفحه‌تان، با آدرس اینترنتی یک کمپین و یا یک صفحه فرود مناسب پر کنید.
  وقتی از حالت بیزینس برای حساب اینستاگرام تان استفاده می‌کنید به امکاناتی در پروفایل دسترسی دارید که برای حساب‌های شخصی اینستاگرام فعال نیستند. این امکانات شامل اطلاعات تماس، انتخاب یک دسته برای نوع کسب‌وکارتان و… است.
 • اطلاعات تماس: شامل آدرس ایمیل، شماره موبایل و یا آدرس خانه و یا محل کارتان است. با درج کردن این اطلاعات در پروفایل اینستاگرام، بازدیدکننده‌ها و دنبال‌کننده‌ها به‌راحتی می‌توانند با شما در ارتباط باشند. پس از قرار دادن این اطلاعات، اینستاگرام به شکل خودکار سه گزینه‌ی Call، Email و یا Get Direction را برای دنبال‌کننده‌هایتان فعال می‌کند.
 • دسته‌بندی: این دسته‌بندی درست زیر نام شما قرار داده می‌شود و به بازدیدکننده‌ها می‌گوید که نوع فعالیت شما در چه زمینه‌ای است.
  یکی از مهم‌ترین امکاناتی که در اکانت‌های شخصی قابل‌دسترسی نیست، گزینه‌های Call-to-Action و یا دعوت به انجام فعالیتی تا حدودی مالی است. این امکان به دنبال‌کننده‌های شما اجازه می‌دهد یک قرار ملاقات تعیین کنند، محلی را رزرو کنند، بلیتی را بخرند و یا موارد بسیار دیگر.

گام چهارم: به برندتان زیبایی بصری ببخشید

شبکه اجتماعی اینستاگرام با محوریت تصویر اداره می‌شود پس مهم است که برای برندتان ویژگی‌های تصویری شاخص قائل شوید.

شبکه اجتماعی اینستاگرام با محوریت تصویر اداره می‌شود پس مهم است که برای برندتان ویژگی‌های تصویری شاخص قائل شوید.
اول فکر کنید که چه تصویری را می‌خواهید در پست‌هایتان قرار دهید. در برخی از موضوعات، محتوای ارسالی واضح است؛ مثلاً یک کمپانی دارای خط تولید پوشاک می‌داند که ارسال تصاویری از پوشاک مناسب خواهد بود و یا یک رستوران می‌تواند صفحه خود را با تصاویری از غذا‌هایش پر کند. اگر شما از آن دست برند‌هایی هستید که خدمتی را ارائه می‌کنید، می‌توانید با تعریف داستان‌هایی که در حین ارائه خدماتتان رخ می‌دهد، تولید محتوا کنید.
دقت کنید که تم و فضای انتخابی برای محتوایتان از لحاظ بصری زیبا باشد؛ به این معنا که در آن از رنگ‌ها و فیلترهای متفاوت استفاده کنید. در این زمینه اینستاگرام امکانات گسترده‌ای را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.
از عکس‌های باکیفیت و زیبا استفاده کنید.
برای اینکه نتیجه مطلوبی از اینستاگرام در حالت بیزینس بگیرید، باید تصاویر جذابی داشته باشید. در این زمینه حتماً نباید یک عکاس حرفه‌ای باشید یا حتی تجهیزات خاصی داشته باشید. دوربین موبایل شما بهترین دوست شماست چرا که با استفاده از آن می‌توانید تولید محتوا کنید و مطالب خود را به شکل مستقیم در صفحه اینستاگرام ارسال کنید. در ادامه، پیشنهادهایی در زمینه عکاسی با دوربین موبایل برای اینستاگرام ارائه کرده‌ایم:

۱) از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. هیچ‌کس زیر نور فلش زیبا نیست؛ چرا که نور فلش، سایه‌های مشخص‌کننده پستی‌وبلندی‌های سوژه را یا بسیارکم می‌کند و یا بسیار سیاه می‌کند و درنتیجه حالت غیرطبیعی به آن می‌دهد. نور طبیعی سایه‌ها را واقعی‌تر، رنگ‌ها را غنی‌تر و تصاویر را زیباتر می‌کند.
۲) از نور شدید خورشید اجتناب کنید. بعدازظهر، زمانی بی‌نظیر برای عکاسی است. روزهای ابری از روزهای آفتابی آن هم در وسط روز، بسیار بهتر است.
۳) از قانون یک‌سوم استفاده کنید. دوربین موبایل شما به شکل خودکار و پیش‌فرض خطوطی عمود بر هم روی صفحه تشکیل می‌دهد. سوژه خود را در محل تلاقی این خطوط قرار دهید تا تعادل را در قاب عکس ایجاد کنید.
۴) از زوایای مختلف برای نمایش سوژه استفاده کنید. خم شوید، روی یک صندلی بایستید، بخوابید و یا هر حالت دیگری که فکر می‌کنید باعث هیجان‌انگیزتر شدن تصاویرتان می‌شود را انجام دهید.
۵) تصاویرتان را اصلاح کنید. مهم نیست که چقدر عکس خوبی گرفته‌اید، آن را حتما قبل از ارسال در اینستاگرام اصلاح کنید. این موضوع موجب می‌شود صفحه شما از لحاظ بصری زیبا‌تر شود. استفاده از فیلترها و یا گزینه‌های اصلاح در اپلیکیشن‌هایی مثل VSCOcam به شما کمک می‌کند که استایل شخصی خودتان را داشته باشید.

اینستاگرام برای کسب و کار

از امکان استوری برای تعریف کردن داستان‌های جذابتان استفاده کنید.
بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر روزانه از امکان استوری اینستاگرام استفاده می‌کنند و ۳۹ درصد از آن‌ها معتقدند که با تبلیغ محصول و یا برندی در استوری نتیجه قابل قبولی می‌گیرند. درواقع، یک‌سوم از پربازدیدترین استوری‌ها در اینستاگرام مربوط به اکانت‌های بیزینس می‌شود. با توجه به اینکه هر محتوای ارسالی در استوری تنها ۲۴ ساعت موجود خواهد بود، این محل تبدیل به‌جای مناسبی برای ریسک کردن و البته جلب‌توجه عموم شده است. چطور از استوری استفاده کنیم؟ نیاز به تمهید خاصی نیست. یک داستان جذاب پیدا کنید. آن را به سه بخش شروع، میانه و پایان تقسیم کنید. برای هر بخش، تعداد مشخصی اسلاید و یا استوری در نظر بگیرید و درنهایت با یک پایان قدرتمند که منجربه انجام فعالیتی (Call-to-Action) می‌شود، تمام کنید. نیاز به تماشای نمونه خاصی دارید؟ استوری‌ برندهای معتبر و مشهور را در اینستاگرام مشاهده کنید. حتی اینستاگرام برای وقت‌هایی که می‌خواهید استوری شما بیشتر از ۲۴ ساعت دوام داشته باشد، با قرار دادن گزینه Highlight این امکان را فراهم کرده است. فراموش نکنید که استوری مناسب نیز به جذابیت بصری صفحه‌تان کمک می‌کند.

برای زیر تصاویرتان متن‌های جذاب انتخاب کنید.
شاید اینستاگرام یک پلتفرم بصری باشد اما این به آن معنی نیست که نوشتن متنی در زیر تصاویرتان را فراموش کنید. کپشن و یا همان متن انتخابی شما، در بعضی موارد موجب می‌شود عکس و یا تصویر انتخاب‌شده مفهوم‌تر و واضح‌تر شود. کپشن باعث می‌شود دنبال کننده‌های شما فکر کنند، بخندند و یا احساس ارتباطی عمیق با برند شما و یا حتی خودتان داشته باشند. برای نوشتن یک کپشن تاثیرگذار باید صدای برندتان باشید و مهم است که برای خود و یا برندتان شخصیتی منحصربه‌فرد قائل باشید. با توجه به این موضوع پایدار بودن و ایجاد احساس ثبات در خواننده به هنگام نوشتن متن‌ها مهم است. آیا از ایموجی در کپشن استفاده می‌کنید؟ از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنید؟ با چه ادبیات و لحنی با دنبال‌کننده‌هایتان صحبت می‌کنید؟ یکپارچگی و ثبات در همه این موارد مهم است.

گام پنجم: مخاطبان خود را توسعه دهید

با افراد تاثیرگذار در اینستاگرام ارتباط داشته باشید و آن‌ها را دنبال کنید.
شبکه‌های اجتماعی بر مبنای برقراری ارتباط شکل گرفته‌اند. باید جامعه مربوط به کسب‌وکارتان را پیدا کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. برای پیدا کردن برندهای مرتبط با کسب‌وکارتان می‌توانید سری به هشتگ‌های مشترک بزنید. نظرات پست‌هایی را که شامل هشتگ‌های مشترک با برند شما هستند، بخوانید. افرادی را که در آن نظرها با شما و یا برندتان اشتراک دارند، دنبال کنید. این روش، راهکاری ساده برای اعلان حضور به افرادی است که با برند و یا محتوای صفحه‌تان اشتراکاتی دارند.
هرچقدر بیشتر به جامعه مربوط به خودتان در اینستاگرام نزدیک شوید، هشتگ‌های مناسب‌تری برای پست‌هایتان پیدا خواهید کرد و بالطبع استفاده از این هشتگ‌ها موجب می‌شود اکانت شما به‌سادگی یافته شود. کپشن‌های زیر عکس‌هایتان در نتایج جستجو قابل‌دسترسی نیستند اما هشتگ‌ها را به‌سادگی می‌توان پیدا کرد از همین بابت پیدا کردن مطالبی که شما آن هشتگ خاصی را در آن درج کرده‌اید، چندان سخت نیست. همین موضوع باعث می‌شود که استفاده از هشتگ تبدیل به یکی از بهترین روش‌ها برای جلب کاربرانی باشد که تاکنون با صفحه شما برخورد نداشته‌اند. می‌توانید برای خودتان و یا برندتان یک هشتگ منحصربه‌فرد بسازید. با این کار، کسب‌وکارتان شخصیت پیدا می‌کند و همچنین دنبال‌کننده‌ها می‌توانند تصاویر مرتبط با محصولات شما را با آن هشتگ خاص منتشر کنند. و درنهایت با جمع‌آوری تمام این تصاویر، شما منبعی خوب برای تبلیغ برندتان خواهید داشت.
فراموش نکنید که استفاده از هشتگ صفحه شما را از لحاظ بصری مرتب‌تر می‌کند.

اینستاگرام برای کسب و کار

نظرها و یا پیام‌های خصوصی‌تان را پاسخ دهید.
فراموش نکنید که در این جا بازاریابی اجتماعی مطرح است. شما نباید نسبت به جنبه‌های مختلف ارتباط اجتماعی کوتاهی کنید. پاسخ‌دهی مناسب به نظرها و یا پیام‌های خصوصی‌تان در اینستاگرام موجب می‌شود که کاربران احساس بهتری در برقراری ارتباط متقابل با شما داشته باشند. شاید فکر کنید که استفاده از ربات‌ها برای پاسخ‌دهی پیام‌ها، کارتان را راحت‌تر کند. به شما توصیه می‌کنیم استفاده از این تکنولوژی را فراموش کنید. ما پیش از این امتحان کرده‌ایم و نتیجه مساعدی نگرفتیم. زمان خاصی را در طول هفته برای پاسخ‌دهی به سوالات و یا پیام‌های مربوط به برندتان در نظر بگیرید تا طبعاً وجهه عمومی بهتری داشته باشید.
با اینفلوئنسرهای اینستاگرام همکاری کنید.
روش بازاریابی به‌واسطه افراد تاثیرگذار در یک رسانه اجتماعی از قدرتمندترین روش‌های سوشیال مدیا مارکتینگ است. شما از طریق ارتباط با فرد تاثیرگذاری در اینستاگرام و همکاری با او می‌توانید دنبال کننده‌هایش را به سمت برند و کسب‌وکارتان جلب کنید. حتی کسب‌وکارهای کوچک با بودجه محدود می‌توانند از این روش برای جذب مخاطب بیشتر استفاده کنند.

صفحه اینستاگرام برای کسب و کار خود را به‌واسطه حساب‌هایتان در دیگر شبکه‌های مجازی ارتقا دهید.
اگر در یک شبکه مجازی دیگر تعداد قابل‌قبول و ثابتی از دنبال‌کننده‌ها را دارید، اجازه دهید آن‌ها نیز با اکانت کاری شما در اینستاگرام آشنا شوند. در آغاز برایشان توضیح دهید که در صفحه اینستاگرام کسب و کارتان در رابطه با چه موضوعاتی صحبت می‌کنید تا بتوانند با توجه به علایق و سلایق‌شان برای فالو کردن صفحه شما تصمیم بگیرند. اجازه دهید مطالب‌تان در صفحه اینستاگرام به شکل مستقیم در وبلاگ و یا وبسابت‌تان هم ارسال شود تا خوانندگان آن فضا نیز با نوع فعالیت شما در اینستاگرام آشنا شوند.
می‌توانید پس از مدتی با تبلیغات در اینستاگرام مخاطبین بیشتری به‌دست آورید. در این زمینه اینستاگرام به شما اجازه استفاده از امکانات Call-to-Action را می‌دهد.

کمپین به‌خصوصی را در اینستاگرام راه‌اندازی کنید.
کمپین‌های اینستاگرامی موجب می‌شود که سریعتر به هدفتان دست پیدا کنید. کمپین‌ها یکی از استراتژی‌های مهم در بازاریابی اینستاگرام هستند. این کمپین‌ها می‌توانند با محوریت تبلیغات راه‌اندازی شوند، اما نباید در آن‌ها تنها به موضوعات مالی پرداخت. تمرکز اصلی در فعالیت‌های کمپین باید بر روی میسر شدن هدف شما باشد، چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ تولید محتوا. در ادامه به چند ایده می‌پردازیم که می‌تواند منجر به شکل‌گیری یک کمپین برای صفحه شما شود.
۱) کمپینی را در جهت افزایش آگاهی عمومی راه‌اندازی کنید که درنهایت منجر به حضور مستمر شما در مدت‌زمانی مشخص در اینستاگرام شود.
۲) با استفاده از امکان نمایش جزئیات محصولات و قیمت آن‌ها در پست‌های اینستاگرام، کمپین خرید راه‌اندازی کنید.

گام ششم: موفقیت را تخمین بزنید

نتایج کارتان را به‌واسطه ابزارهای آماری پیگیری کنید.
زمانی که از فضای اینستاگرام برای رونق کسب و کار استفاده می‌کنید، باید هر از چند گاهی روند پیشرفت خود را با جایگاهتان در مسیر رسیدن به اهداف کاری مقایسه کنید. باید نتایج تلاش‌هایتان برای هر پست، هر تبلیغ و هر استوری را در کنار نتایج کلی اکانت‌تان بررسی کنید. با توجه به این که داده‌های آماری متعددند، استفاده از چند ابزار بررسی آمار را در نظر داشته باشید تا در دسته‌بندی این ارقام به شما کمک کنند. یکی از شیوه‌های بررسی داده‌های آماری که ما معمولاً برای صفحات اینستاگرام توصیه می‌کنیم استفاده از تست A و B است؛ یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص مفید بودن و یا نبودن یک اقدام. در ادامه، به شیوه استفاده از آن و تعمیمش به اینستاگرام خواهیم پرداخت.
۱) موردی را که می‌خواهید بررسی کنید، انتخاب کنید. (این نمونه می‌تواند یک تصویر، یک متن، یک هشتگ و یا دیگر المان‌های درون صفحه شما در اینستاگرام باشد.)
۲) با توجه به سلایق خود و با حفظ نسخه اصلی تغییری در نمونه ایجاد کنید. نسخه دوم و اول را ارائه کنید.
۳) داده‌های آماری و میزان موفقیت برای هر نسخه را بررسی کنید.
۴) نسخه‌ای که داده‌های آماری مناسب‌تری دارد، به‌عنوان نسخه برنده انتخاب می‌شود.
۵) تغییر کوچک دیگری اعمال کنید و ببینید که آیا تاثیری در تقویت نتایج دارد یا خیر.

در این مقاله سعی کردیم با ارائه شش گام، شما را در استفاده از اینستاگرام برای ارتقا کسب و کار و بیزینس‌تان راهنمایی کنیم. از اینجا به بعد می‌توانید استراتژی منحصربفرد خود را طراحی و اجرا کنید. فراموش نکنید که ادوایس همیشه در کنار شماست؛ از ما برسید.


منبع: HootSuite

 • برگشت به مقالات
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.