انتخاب آژانس تبلیغاتی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا چطور قورباغه را قورت بدهیم؟

انتخاب آژانس تبلیغاتی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا چطور قورباغه را قورت بدهیم؟

انتخاب آژانس تبلیغاتی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا چطور قورباغه را قورت بدهیم؟

حتی معروف‌ترین برندها هم هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از سوشیال مدیا مارکتینگ از کمک دوستانشان در آژانس های تبلیغاتی ، مشاوران و برنامه‌ریزهای این حرفه غافل نشده‌اند و طی همکاری‌های بلند و یا کوتاه‌مدت نتایج قابل قبولی کسب کرده‌اند. با اینکه ورود به این مسیر در ابتدا نیاز به تحلیل و بررسی‌های دقیق دارد اما احتمالا با گذشت زمان، به چرایی محبوبیت فراوان پیشنهادها، توصیه‌ها و استراتژی‌های این آژانس‌ها پی خواهید برد و خود نیز به آن‌ها علاقه‌مند خواهید شد. این مقاله، شما را با دنیای آژانس‌های کمک‌کننده بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی آشنا می‌کند؛ اگر در حال حاضر از امکانات یکی از این آژانس‌ها استفاده می‌کنید، امیدواریم که این مقاله بتواند در بهبود کیفیت پروژه‌های بعدی‌تان تاثیرگذار باشد.


آنچه خواهید خواند:

در ادامه، به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم:
– «چطور بفهمیم کسب‌وکارمان نیاز به یک آژانس بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی دارد؟»
– «یک همراه ایدئال باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟»
با ادوایس همراه باشید.


آژانس تبلیغاتی و بازاریابی شبکه های اجتماعی

آیا می‌دانید حدود ۲۸ درصد از کسب‌وکارها از کمک آژانس های تبلیغاتی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی ، تولید و انتشار محتوا در سوشیال مدیا استفاده می‌کنند؟ بسیاری از برندهای تاثیرگذار در فضای اینستاگرام و دیگر شبکه‌های مجازی، معمولاً کار تولید محتوا را با همراهی تیم کوچکی از آژانس‌های فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهند. جالب ایت بدانید که بسیاری از برندها با استخدام یکی از متخصصین این حرفه و ارائه منابع مناسب به او، مسئولیت تولید محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی را تمام و کمال واگذار می‌کنند. از همین بابت است که بسیاری از آژانس‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال‌های اخیر رشد مناسب و قابل‌توجهی داشته‌اند.‌ اخیراً بیشتر کسب‌وکارها به جای این که تنها در بخشی از فعالیت‌های بازاریابی خود از آژانس های تبیلغاتی کمک بگیرند، صفر تا صد تولید محتوای و تعیین استراتژی مارکتینگ را به آن‌ها واگذار می‌کنند. آژانس‌ها حالا بیشتر و بیشتر برای برگزاری کمپین‌های مختلف و حتی تجربه‌های فردی استفاده می‌شوند.

اصلاً چطور بفهمیم که به کمک یک آژانس تبلیغاتی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیاز داریم؟

قورباغه‌تان را اول قورت دهید؛ اصلاً چطور بفهمیم که به کمک یک آژانس تبلیغاتی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی نیاز داریم؟
فارغ از هزینه‌های احتمالی، چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ زمانی، فهمیدن اینکه دقیقا چه زمانی در حرفه‌مان به کمک نیاز داریم، سخت خواهد بود. از طرف دیگر، برای فعالان این حرفه که معمولاً بیشتر کارهای شبکه های اجتماعی خود را به تنهایی انجام می‌دهند، پرداخت هر نوع هزینه‌ای می‌تواند کمی سخت باشد. برای اینکه بفهمیم دقیقاً چه زمانی نیاز به کمک یک آژانس سوشیال مارکتینگ داریم باید کمی هوشمندانه‌تر عمل کنیم.

سوال‌هایی که در ادامه می‌آوریم می‌توانند به یافتن پاسخی هوشمندانه در این زمینه کمک کنند:
– «آیا در جذب فالوئر برای صفحه‌تان دچار مشکل شده‌اید؟»
– «آیا نمی‌توانید صفحه خود را به‌درستی به کاربران شبکه‌های مجازی معرفی کنید و به‌تبع آن، افراد کمی با صفحه شما برخورد دارند؟»
– «آیا نیاز دارید که از بیرون به کسب‌وکارتان نگاه کنید و یا ضرورت دریافت پیشنهاد و توصیه از یک فرد حرفه‌ای را حس می‌کنید؟»
– «آیا در اندازه‌گیری بازده سرمایه‌تان هنگام استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دچار مشکل شده‌اید؟»
– «آیا به علت محدودیت زمان، منابع مالی و… نمی‌توانید به اهدافتان در رسانه‌های اجتماعی دست پیدا کنید؟»
– «آیا از بودجه زیادی برای فعالیت در شبکه های اجتماعی برخوردار هستید و نمی‌دانید چطور از آن استفاده کنید؟»
پاسخ بله به هرکدام از سوال‌های بالا می‌تواند نشانه‌ای از نیاز شما به همکاری با یک آژانس تبلیغاتی فعال در حوزه بازاریابی شبکه های اجتماعی باشد.

نکته جالب این است که با توجه به گسترده بودن حیطه فعالیت آژانس های تبلیغاتی ، پاسخ به این سوال‌ها می‌تواند در درک بهتر نوع کمکی که می‌خواهید بگیرید، موثر باشد. لیست فعالیت‌هایی که از عهده یک آژانس تبلیغاتی فعال در حوزه سوشیال مدیا مارکتینگ برمی‌آید، شگفت‌آور است؛ فارغ از تولید محتوا، آن‌ها از پس هزاران کار دیگر برمی‌آیند:

 • این آژانس‌ها می‌توانند در مدیریت ابتدایی صفحه شما در شبکه های اجتماعی موثر واقع شوند؛ آن‌ها با برنامه‌ریزی برای محتوای ارسالی شما و به‌کارگیری ابزارهای مختلفی، میزان تاثیرگذاری و شناخته شدن صفحه‌تان را در فضای مجازی بالا می‌برند.
 • می‌توانند استراتژی‌های کلی کسب‌وکار شما را در شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا به‌کار بگیرند.
 • می‌توانند راه و روش بازاریابی دلخواه شما را متناسب با امکانات سوشیال مدیا اجرا کنند.
 • می‌توانند در کارآفرینی‌های اجتماعی موثر واقع شوند.
 • می‌توانند محتوای تولیدی شما را از لحاظ بصری یا مفهومی تقویت کنند.
 • می‌توانند جامعه بازدیدکننده و دنبال کننده صفحه‌تان را به‌درستی مدیریت کنند.
 • می‌توانند با آنالیز داده‌های صفحه‌تان، بازده سرمایه‌ شما را پیش‌بینی و کنترل کنند.

از آژانس‌های تبلیغاتی معمولاً برای مدیریت فعالیت یک کسب‌وکار در فضای مجازی استفاده می‌شود. این آژانس‌ها می‌توانند در انجام هر کاری که به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کمک کند، حضور داشته باشند و آن را تقویت نمایند.

تا اینجا درباره نیاز شما به یک آژانس تبلیغاتی صحبت کردیم؛ در ادامه، به راه‌های تشخیص و پیدا کردن یک آژانس خوب خواهیم پرداخت.

انتخاب آژانس تبلیغاتی مناسب

در تصمیم‌گیری برای این موضوع باید دو مرحله مهم طی شود: در ابتدا، تهیه یک لیست از بهترین آژانس‌های فعال در حوزه سوشیال مارکتینگ و پس از آن، درک درست اینکه چه می‌خواهید و به چه‌چیزهایی نیاز دارید.

گام اول: چطور بهترین آژانس تبلیغاتی را پیدا کنید؟

وقتی درباره یافتن یک آژانس بی‌نقص برای همکاری در یک پروژه صحبت می‌کنیم، باید به سه سوال اصلی پاسخ دهیم:
– آیا این آژانس به‌خصوص، با آنچه که دنبالش هستیم دقیقاً تطابق دارد؟
– آیا این آژانس تجربه کافی در زمینه بازاریابی برای شبکه‌های اجتماعی را دارد؟
– آیا می‌توان گفت که توانسته‌اند در همکاری‌های پیشین خود سابقه درخشان و موفقیت چشمگیری داشته باشند؟
اگر بتوانیم پاسخ دقیق هریک از سوال‌ها را بپیدا کنیم، احتمالا در یافتن آژانس مناسب تا مراحل خوبی پیش رفته‌ایم.
حالا بیایید کمی جزئی‌تر به موضوع نگاه کنیم:

در آغاز مسیر انتخاب آژانس درست، به دنبال ویژگی‌های خاص هر آژانس یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، به دنبال پاسخ سوال «آن‌ها چطور خود را معرفی می‌کنند؟» می‌گردید و طبیعتاً در پاسخ به این سوال گزینه‌های متفاوت و متنوعی وجود خواهند داشت. برخی از این آژانس‌ها تحت عنوان شرکت‌های بازاریابی دیجیتال، برخی دیگر با هدف تولید محتوای تجاری و برخی دیگر تحت عنوان کمپانی‌های رسانه‌محور شناخته می‌شوند. و البته گزینه‌های بسیار دیگری هم وجود دارند که لیست را طولانی‌تر می‌کنند. در کل، اینکه به دنبال آژانس‌هایی باشید که توجه ویژه‌ای به شبکه‌های اجتماعی (چه از بابت بازاریابی در آن‌ها و چه از بابت تولید محتوا به شکل فیلم، متن و یا تصویر) دارند، بسیار عالی است اما اگر واقعاً به دنبال نتایج قابل‌قبول و موفقیت‌آمیز در زمینه شبکه‌های اجتماعی می‌گردید، برای دو مفهوم اصلی این حرفه یعنی «بازاریابی دیجیتال» و «بازاریابی محتوا» اهمیت ویژه‌ای قائل شوید و نسبت به انتخاب آن‌ها محتاط باشید.
همه این‌ها را که کنار بگذاریم موضوع مهم دیگر، متخصص بودن آژانس انتخابی شما در حوزه شبکه‌های اجتماعی است. برخی آژانس‌ها از روش کارهای قدیمی‌تر و سنتی استفاده می‌کنند و برخی دیگر با کمک گرفتن از تکنولوژی‌های به‌روز کمپانی‌ها پیش می‌روند. البته معمولاً آن‌ها بخشی از جزئیات روش کار خود را مستقیماً در وبسایتشان شرح می‌دهند اما اگر این‌طور نبود می‌توانید با پرسش و پاسخ از مشتری‌هایی که پیش‌تر با آن‌ها قرارداد داشته‌اند، اطلاعات کسب کنید.

در هنگام انتخاب آژانس تبلیغاتی مناسب، می‌توانید با مراجعه به صفحات اجتماعی آن‌ها، بررسی پروفایل و دیگر اقدامات مجازی، ببینید که آیا مشاوره‌هایشان برای کسب‌وکار خودشان کارآمد بوده یا خیر.
پیش از انتخاب نهایی آژانس موردنظرتان حتماً طی یک مصاحبه، آن‌ها را محک بزنید و با کسب اطلاعات بیشتر، تصمیم بگیرید. در ادامه، نمونه سوال‌هایی را آورده‌ایم که می‌توانید در این مصاحبه مطرح کنید:
– مهارت شما بیشتر حول محور چه بخشی است؟/ آژانس شما معمولاً با محوریت چه زمینه‌ای فعالیت انجام می‌دهد؟
– پیش‌تر با چه کسب‌وکارهایی همکاری کرده‌اید؟ آیا نتیجه موفقیت‌آمیزبوده است؟/ می‌توانید خلاصه‌ای از اقدامات موفقیت‌آمیزی ارائه کنید که پیش‌تر در همکاری با کسب‌وکارهای دیگر داشته‌اید؟
– آینده‌ی کسب‌وکار من را اگر با همین روند پیش برود،چطور ارزیابی می‌کنید؟
– ۳ فاکتور مهم در شبکه‌های اجتماعی (بازدیدکننده‌ جدید (Reach)، رشد کلی صفحه (Growth) و دنبال کننده‌های جدید (Follower)) را چه طور اندازه‌گیری می‌کنید؟
– چطور از روند پیشرفت کارها به کارفرما گزارش می‌دهید؟
– آیا از منابع خارجی هم استفاده می‌کنید؟

گام دوم: نیازهای کسب‌وکارتان را به‌درستی شناسایی کنید

در برخی از موارد، این گام حتی از تحقیقات برای انتخاب آژانس تبلیغاتی مناسب مهم‌تر است. در بررسی و تخمین آنچه که نیاز دارید، سه پرسش زیر می‌تواند یاری‌تان کند:
– دقیقاً می‌خواهید چه نوع کاری در زمینه شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارتان انجام دهید؟ (پاسخ این سوال را با جزئیاتی چون زمان، بودجه و محتوای تولیدی مشخص کنید.)
– منظورتان از موفقیت در یک پروژه به چه معناست و یا چه سطحی از موفقیت را برای کسب‌وکارتان در نظر دارید؟
– دوست دارید ارتباط میان شما با جامعه بازدیدکننده‌ها و یا دنبال‌کننده‌هایتان چطور به نظر برسد؟
پیش‌تر به گستردگی فعالیت‌های آژانس‌های تبلیغاتی فعال در شبکه‌های اجتماعی و توانایی آن‌ها در انجام پروژه‌های مختلف اشاره کردیم. با توجه به اینکه آن لیست بسیار گسترده و طولانی است، اینکه قبل از بستن قرارداد دقیقا بدانید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید، به انتخاب آژانس متناسب با خواسته‌هایتان کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.
نقطه بسیار مهم در گام دوم که می‌تواند در نتیجه نهایی بسیار تاثیرگذار باشد، این است که مشخص کنید به دنبال دریافت استراتژی و پیشنهاد هستید و یا به دنبال اجرای آن استراتژی‌ها.
پاسخ به این سوال در ادامه می‌تواند مسیر شما را به طور کلی تغییر دهد؛ اگر به‌دنبال پیشنهاد و استراتژی هستید پس احتمالاً همکاری با یک مشاور از یکی از آژانس‌های بازاریابی برای شما کفایت می‌کند. اما اگر به دنبال کسی می‌گردید که بتواند برایتان تولید محتوا کند و برای پیاده‌سازی استراتژی‌ها در صفحه‌تان همکاری نماید، احتمالاً انتخاب یک استودیو یا یک آژانس تبلیغاتی تولید محتوای خلاق، تصمیم درست‌تری باشد.

همانطور که می‌دانید حیطه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آنقدر گسترده است که موفقیت یک کسب‌وکار در آن را می‌توان از جهت‌های مختلفی تعریف کرد؛ از همین بابت، تعیین تعریفی مشخص از موفقیت هم برای خودتان و هم برای آژانس تبلیغاتی منتخبتان ضرورت دارد. برای تعیین چارچوب و ساختاری که واژه‌ موفقیت را تعریف کند چند فاکتور زیر می‌توانند کمک‌کننده باشند:

 • تعداد بازدیدکننده‌هایی که به صفحه شما دسترسی پیدا می‌کنند(Reach)
 • میزان رشد تعداد دنبال‌کننده‌ها (Follower Growth)
 • ترافیک وبسایت‌تان

در ادامه، کمی هم به نوع رابطه‌ای فکر کنید که می‌خواهید با آژانس تبلیغاتی‌تان داشته باشید. پاسخ به سوال‌هایی که در ادامه آورده‌ایم می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند:
– با چه فردی از آژانس در ارتباط هستید؟
– چندوقت یک‌بار با یکدیگر صحبت می‌کنید؟
– برای برقراری ارتباط با یکدیگر و سازماندهی پروژه از چه نرم‌افزار یا ابزاری استفاده می‌کنید؟
احتمالاً آژانس‌ها و برند‌های مختلف شیوه‌های متفاوتی را برای برقراری ارتباط در نظر داشته باشند؛ فرقی ندارد از چه وسیله‌ یا نرم‌افزاری استفاده می‌کنید، فضایی را انتخاب کنید که بتوانید در آن با متخصصان آژانس به سادگی ملاقات و تبادل اطلاعات کنید.

ادوایس یک آژانس تبلیغاتی فعال در حوزه بازاریابی شبکه های اجتماعی است که با تیم حرفه‌ای تولید محتوای خلاق، کارشناسان سوشیال مارکتینگ و پشتیبانی منظم، گام‌به‌گام تا رسیدن به هدف همراهی‌تان می‌کند.


منبع: Buffer

 • برگشت به مقالات
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.