الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 ؛ هر آنچه که باید بدانید

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 ؛ هر آنچه که باید بدانید

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 ؛ هر آنچه که باید بدانید

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 ، ترتیب انتشار پست‌ها در فضای فید (Feed) هر کاربر را تغییر می‌دهد، چطور می‌توانیم از این قاعده به نفع حساب کاربری خود استفاده کنیم و سوار بر جریان این الگوریتم شویم؟
در واقع الگوریتم اینستاگرام، پست‌هایی را که هر کاربر به هنگام باز کردن صفحه خود در فضای فید می‌بیند، انتخاب می‌کند. در ادامه، به شما می‌گوییم که این الگوریتم دقیقا چطور عمل می‌کند تا ضمن شناخت بهتر آن بتوانید از روش‌‌هایی استفاده کنید که محتوای صفحه شما در مدت‌زمان حضور کاربران در اینستاگرام بیشتر دیده شود. آمار سال گذشته، میانگین زمان حضور کاربران در این پلتفرم را ۲۷ دقیقه‌ نشان می‌دهد اما آمار مربوط به سال ۲۰۲۰ که تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا قرار گرفته هنوز منتشر نشده است؛ در این مقاله، پیش فرض را بر روی افزایش این مقدار گذاشته‌ایم. با ادوایس همراه باشید.


اگرچه آمار جدید هنوز منتشر نشده اما با تکیه بر آمار سال گذشته می‌دانیم، ۷۵ درصد کسب‌وکارهای موجود در آمریکا در سال گذشته به‌واسطه پلتفرم اینستاگرام تبلیغات انجام داده‌اند و ۹۰ درصد حساب‌های کاربری حداقل یک صفحه تجاری را دنبال می‌کنند. مهم است که احتمال کاهش این ارقام را در ذهن داشته باشیم و جدی‌تر از گذشته توجه عموم را به کسب‌وکارمان جلب کنیم.
مهمتر از همه موارد گفته شده این نکته است که الگوریتم اینستاگرام بر اساس سیستمی تعریف شده که مدام داده‌های متفاوت از صفحات مختلف دریافت می‌کند؛ در نتیجه، مرتب‌سازی پست‌های شما و حساب‌های کاربری دیگران در صفحه فید هر کاربر دائما در حال تغییر است. در این مقاله، اطلاعاتی به شما می‌دهیم که بتوانید با استفاده از آن‌ها استراتژی‌های تبلیغاتی صفحه اینستاگرام‌تان را بهبود بخشید و ارتباط با دنبال کننده‌هایتان را افزایش دهید؛ چرا که هدف از سیستم الگوریتم اینستاگرام هم ایجاد ارتباط بیشتر بین کاربران و اکانت‌های بیزینسی است.

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

روش کار الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

تا پیش از سال ۲۰۱۶ اینستاگرام پست‌های ارسالی را به ترتیب زمان و تاریخ برای هر کاربر منتشر می‌کرد اما پس از آن، با تعیین سیستم جدیدی پست‌های درون صفحه فید هر فرد بسته به داده‌ها و اطلاعات مختلف چیده و مرتب می‌شوند.
چه فاکتورها و المان‌هایی برای الگوریتم اینستاگرام مهم است؟ با انجام چه فعالیت‌هایی می‌توانید تاثیر بیشتری داشته باشید و محتوای ارسالی صفحه شما بالاتر از همه پست‌ها در صفحه فید کاربران قرار بگیرد؟ و یک سوال مربوط دیگر، اینکه چه نوع پست‌هایی قابلیت انتشار در صفحه دوم (Explore) کاربران را دارند؟

الگوریتم اینستاگرام بسته به سه عامل، ترتیب انتشار پست‌ها را تغییر می‌دهد:

الف) ارتباط شما با دنبال کننده‌هایتان

اینستاگرام ترجیح می‌دهد کاربران از فضای این پلتفرم نه فقط برای گذران وقت که برای انجام کارهایی هدفمند استفاده کنند؛ با توجه به این موضوع الگوریتم‌ اینستاگرام اولویت را به پست‌هایی می‌دهد که صاحبان آن‌ها ارتباط بهتری با دنبال‌کننده‌هایشان داشته باشند. در نتیجه برای کسب‌وکارها تمرکز در راستای ایجاد رابطه‌ای بهتر و مفیدتر با دنبال‌کننده‌ها بسیار مهم است.
تبادل پیام در دایرکت، تگ (Tag) کردن کاربران مختلف روی پست‌، کامنت گذاشتن و بسیاری موارد دیگر، نمونه‌ کارها و فعالیت‌هایی است که می‌توانید برای تقویت رابطه خود با دنبال‌کننده‌هایتان انجام دهید.

ب) علاقه‌مندی

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 تلاش دارد به کاربر همان چیزی را نشان دهد که به دنبال آن می‌گردد.

اگر کاربری چند روز نسبت به موضوع و محتوایی خاص علاقه نشان دهد، الگوریتم اینستاگرام به شکل پیش‌فرض در روزهای بعد نیز با اولویت‌بخشی به همان موضوع، پست‌ها در صفحه فید و یا اکسپلور (Explore) را مرتب می‌کند.
برای مثال، اگر کاربری با صفحات تجاری و حساب‌های کاربری دارای کسب‌وکار ارتباط بیشتری برقرار کند، این الگوریتم اکانت‌های تجاری بیشتری را در معرض دید او قرار می‌دهد. یا مثلا اگر کاربری به تماشای ویدیو بیشتر از عکس علاقه‌مند باشد، ویدیو‌های بیشتری در دسترسش قرار می‌گیرد؛ به بیان ساده‌تر، اگر کاربران به‌طور کلی با محتوایی نظیر محتوای صفحه و یا تک پست شما ارتباط بیشتری برقرار کنند، احتمال اینکه پست شما نیز در معرض دید آن‌ها قرار بگیرد بالا می‌رود. الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 تلاش دارد به کاربر همان چیزی را نشان دهد که به دنبال آن می‌گردد.

ج) جدول زمانی

پست‌هایی که به‌تازگی منتشر شده‌اند، بالاتر از دیگر پست‌ها قرار می‌گیرند؛ به این معنا که ارسال پست‌ها در زمانی که مخاطبانتان آنلاین هستند، بهتر و موثرتر است. (در ادامه به این موضوع بیشتر می‌پردازیم.)

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

عوامل بسیار دیگری هستند که الگوریتم اینستاگرام با توجه به آن‌ها پست‌ها را در صفحه هر کاربر مرتب می‌کند؛ در ادامه به برخی دیگر از آن‌ها می‌پردازیم.

تناوب و تکرار در استفاده

الگوریتم اینستاگرام بهترین و کاربرپسندترین پست‌ها را از آخرین باری که کاربر در اپلیکیشن حضور داشته است، نمایش می‌‌دهد. پس درنتیجه کاربرانی که چندان از فضای اینستاگرام استفاده نمی‌کنند، تنها پست‌هایی از صفحه شما را می‌بینند که درصد بالایی از کاربران قبلاً آن‌ها را دوست داشته و یا با آن‌ها ارتباط برقرار کرده‌اند. (البته دقت کنید که ۴۲ درصد کاربران اینستاگرام حداقل روزی یکبار به این پلتفرم سر می‌زنند.)

مدت‌زمان استفاده از اینستاگرام

کاربرانی که با هربار سر زدن به اینستاگرام ۴۵ دقیقه در این پلتفرم وصل می‌گذرانند به‌احتمال‌زیاد تعداد پست‌های بیشتری را می‌بینند در مقایسه با کسانی که روزانه پنج دقیقه از زمان خود را به اینستاگرام اختصاص می‌دهند.

تعداد فالوئرها

کاربری که در حدود هزار حساب کاربری متفاوت را دنبال می‌کند، به‌احتمال‌زیاد پست‌های منتشرشده توسط مادرش یا حتی یک بازیگر معروف را به‌موقع نخواهد دید. هرچه تعداد حساب‌های کاربری که دنبال می‌کنید کمتر باشد، احتمال اینکه پست ارسالی توسط اکانت‌های شخصی را به موقع ببینید بیشتر می‌شود.

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

۸ نکته برای تطبیق یافتن با الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

اگر با تغییر الگوریتم های اینستاگرام در سال 2020 نگران افت وضعیت صفحه‌تان شده‌اید، با ادوایس همراه باشید؛ در ادامه، به نکاتی خواهیم پرداخت که شما را در طراحی یک استراتژی بهینه راهنمایی می‌کنند.

۱- به‌صورت مداوم پست بگذارید

برای اینکه بتوانید از الگوریتم جدید اینستاگرام در سال 2020 به نفع صفحه یا کسب‌وکارتان استفاده کنید، در آغاز باید رابطه‌ای صمیمانه بافالوئرهایتان ایجاد کنید؛ و از آنجایی که کمیت راحت‌تر از کیفیت اندازه گرفته می‌شود و نتیجه آن سریع‌تر به‌دست می‌آید، سعی کنید یک جدول زمانی برای انتشار پست‌هایتان طراحی کنید و طبق آن، با فاصله زمانی کم پست بگذارید.
در همین زمینه، این سوال پیش می‌آید که منظور از تداوم در پست گذاشتن چیست؟ این مسئله کاملاً بستگی به نوع کسب‌وکار شما دارد. دقت کنید که «تداوم» به معنای «تعدد» نیست؛ اگر روزانه ۶ استوری، ۳ پست و یک ویدیو در اینستاگرام منتشر کنید، برای دنبال‌کننده‌هایتان این انتظار به وجود می‌آید که هر روز با این تعداد محتوا غافلگیرشان کنید و طبعاً نمی‌توانید برای طولانی‌مدت چنین حجمی از محتوا را به‌صورت روزانه تولید کنید. طراحی برنامه مناسب برای تولید و انتشار محتوا و پایبند ماندن به آن بسیار مهم است.

۲- به داده‌ها و نتایج آماری اینستاگرام دقت کنید

این داده‌ها به شما کمک می‌کنند تا هم سلیقه مخاطبانتان را درک کنید و هم نتیجه عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای حساب کاربری شما را ببینید. به کمک نتایج آماری هر پست می‌توانید بفهمید کدام پست شما برای مخاطب هیجان‌انگیزتر بوده‌ و او را سر شوق آورده است. می‌توانید بفهمید چه تعداد از مخاطبان به‌واسطه هشتگ‌ها به صفحه شما سر می‌زنند. به‌واسطه این نتایج می‌توانید تخمین بزنید دنبال‌کننده‌های صفحه‌تان دقیقاً چه موضوعی را دوست دارند و ترجیح می‌دهند در صفحه شما چه محتوایی را بیشتر ببینند. به‌طور کلی، نتایج آماری اینستاگرام به شما راه درست را نشان می‌دهند اما انتخاب این راه بر عهده شماست. اگر در اینستاگرام اکانت بیزینسی دارید، سری به این نتایج بزنید و آن‌ها را بررسی کنید. از همین طریق می‌توانید بفهمید مخاطبان شما بیشتر در چه ساعتی در اینستاگرام فعالیت دارند، بیشتر زن هستند یا مرد و بیشتر آن‌ها در کدام نقطه جغرافیایی ساکن‌اند. تمام این اطلاعات در تولید محتوای بهتر به کار خواهند آمد.

9 اصطلاح مهم که برای تحلیل داده های اینستاگرام باید بدانید

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

۳- از پست‌های پرطرفدارتان دوباره استفاده کنید

حتی اگر بدانید دنبال‌کننده‌های شما دقیقا از چه موضوعی خوششان می‌آید یا حتی اگر یک تقویم منظم از پست‌های ارسالی‌تان داشته باشید، با توجه به اینکه تولید محتوا کار آسانی نیست، ممکن است گاهی نتوانید به‌موقع پست ارسال کنید. به آرشیو خود نگاهی بیندازید، پست‌هایی را که قبلاً ارسال کرده‌اید و بازخورد خوبی از آن‌ها گرفته‌اید را با هم ترکیب کنید و یا به‌طور مجزا دوباره ارسال کنید. این کار، دو مزیت دارد: اول اینکه شما می‌دانید این پست قبلاً مورد پسند واقع شده و ریسک حذف‌شدن آن توسط الگوریتم جدید اینستاگرام پایین می‌آید. دوم اینکه برای خود زمان ذخیره کرده‌اید. یک ویدیوی کوتاه را تبدیل به گیف کنید یا تعدادی عکس را به شکل ویدیویی کوتاه منتشر کنید. استفاده از گزینه انتشار تصاویر به شکل چرخ‌وفلکی و آلبومی در اینستاگرام را فراموش نکنید. نکته مهم در استفاده از این تکنیک، خلاقیت است؛ تا می توانید خلاقیت به خرج دهید و خرق عادت کنید.

۴- به مخاطبانتان برای تولید محتوای بهتر جایزه دهید

منظور از محتوای تولیدشده توسط دنبال‌کننده‌ها همان عکس‌ها و تصاویر ساده‌ای است که آن‌ها به‌شکل رایگان برای معرفی کسب‌وکار و برند شما تهیه می‌کنند. اگر در این زمینه تشویقشان کنید، نتایج خوبی حاصل خواهد شد. انجام این کار هم می‌تواند به شما پست‌های جدید برای انتشار در صفحه بدهد و هم سیستم الگوریتم اینستاگرام را به نفع شما تغییر می‌دهد. چرا که تعداد زیادی پست از حساب‌های کاربری مختلف در حالی که به حساب کاربری شما ارجاع داده‌اند، منتشر می‌شود و این گواه خوبی بر ارتباط صمیمانه شما با دنبال‌کننده‌هایتان است.
انجام این ایده درنهایت منجر به ایجاد رابطه‌ای وفادارانه و شاد می‌شود تا شما بتوانید از این رابطه به عنوان پله برای رسیدن به مراحل بالاتر استفاده کنید. سعی کنید راهی پیدا کنید که به‌شکل غیرمستقیم فالوئرهایتان را به فکر انجام دادن کاری در راستای منافع خودتان بیندازید.

در ادامه، به راه‌هایی اشاره خواهیم کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید طرفداران‌تان را سر شوق بیاورید؛ در بسیاری از موارد، شما با انتشار محتوایی که آن‌ها تولید کرده‌اند به‌راحتی می‌توانید برای خود در دلشان جا باز کنید. تعیین جایزه هدیه برای کسانی که بهترین و کامل‌ترین محتوا را برای شما تولید می‌کنند هم مخاطبان را تشویق خواهد کرد. از انتشار تمام پست‌های ساخته‌شده به دست دنبال‌کننده‌هایتان اجتناب کنید. بهترین آن‌ها را انتخاب کنید و در زمان درست، جای مناسب و مربوط با موضوع کلی صفحه، ارسال کنید. البته دقت کنید که خلاقیت و تولیدمحتوا توسط خودتان همواره در اولویت قرار دارد.

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

۵- با اینفلوئنسرها همکاری کنید

کاربران اینستاگرام که صاحب کسب‌وکاری هم هستند معمولاً چندان درگیر صفحات کاربری اینفلوئنسرهای مختلف نمی‌شوند و به نحوه تبلیغات و بازاریابی آن‌ها دقت نمی‌کنند. اما دقت کنید که از طرفی یافتن اینفلوئنسری که محتوایی تقریباً مشابه با کسب‌وکار شما تولید می‌کند و از طرف دیگر جامعه آماری بالایی او را دنبال می‌کنند، یکی از رمزهای موفقیت در زمینه تبلیغات است. همکاری با آن‌ها مخاطبان بیشتری را به صفحه شما می‌آورد و مخاطب قبلی نیز با جنبه‌های دیگری از بیزینس‌تان آشنا خواهند شد. در نتیجه، اگر این همکاری مخاطبان شما را به‌اندازه کافی هیجان‌زده کند، احتمالاً تاثیر قابل‌توجه و مضاعفی بر روی الگوریتم اینستاگرام هم خواهد گذاشت. در زمینه همکاری با اینفلوئنسرها برای بهبود بخشیدن به وضعیت پیج اینستاگرام کسب وکارتان و افزایش فروش، کارشناسان آژانس تبلیغاتی ادوایس همراه شما هستند؛ فراموش نکنید که استفاده درست از پتانسیل‌های همکاری با اینفلوئنسرها راه هوشمندانه‌ای برای نمایش میزان اهمیتی است که به کسب وکارتان می‌دهید.

۶- از شیوه‌های قدیمی همچنان استفاده کنید

در حال حاضر اینستاگرام تعداد لایک‌ها را به دلایل مختلف نمایش نمی‌دهد. آدام موسری نیز پیش‌تر به تاثیر اینستاگرام به عنوان یک فضای مجازی بر روی تنهایی و درنهایت افسردگی برای مخاطبان این فضا تاکید و ابراز نگرانی کرده بود. از همین بابت می‌توان تشخیص داد که الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 به دنبال ایجاد رابطه هوشمندانه و مفید است. از آن‌ جایی که ابراز نگرانی برای مردم و ایجاد رابطه‌ای انسان‌دوستانه کار چندان سختی هم برای کسب‌وکارها به حساب نمی‌آید، آن را در استراتژی‌های کاری خود لحاظ کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه را بگیرید.
منظور از روش‌های قدیمی چیست؟
از مخاطبانتان سوال بپرسید. البته دقت کنید که پرسش باید زمانی رخ دهد که شما واقعاً به دنبال جوابی باشید.
پاسخ‌دهی و پذیرفتن پیام‌ها در دایرکت را فراموش نکنید. الگوریتم اینستاگرام از تعداد پاسخ‌های شما به‌عنوان مقیاسی برای اندازه‌گیری میزان ارتباطتان با مخاطبان استفاده می‌کند. منظور از این نکته، پاسخ‌دهی به پیام‌های توهین‌آمیز نیست.
سعی کنید سریع به کامنت‌ها پاسخ دهید. اگرچه تاثیر سرعت پاسخ‌دهی بر الگوریتم اینستاگرام هنوز اثبات نشده است اما به‌هرحال شما باید تلاش کنید که در کل سرعت پاسخ‌دهی به کامنت‌ها و سوالات مخاطبان را افزایش دهید.
زیر پست‌های کاربران مختلف نظر بدهید یا حداقل پست‌های آنها را لایک کنید. اگر در حال جذب دنبال‌کننده برای صفحه‌تان هستید، این روش یکی از بهترین راهکارهاست.
سعی نکنید با خرید لایک و فالوئر، مخاطبانتان را گول بزنید. نه‌تنها الگوریتم اینستاگرام بلکه تمام دنبال‌کننده‌های حقیقی‌تان متوجه این موضوع خواهند شد.

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

۷- به میزان کافی و مناسب از هشتگ‌ها استفاده کنید

هشتگ‌، ابزاری بی‌نقص برای افزایش میزان دیده‌شدن محتوای شما در فضای اینستاگرام است. الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 نیز به تأثیر بیشتر هشتگ‌ها کمک می‌کند و پست‌هایی را که از هشتگ‌های مربوط و مناسبی استفاده کرده‌‌اند در جای درست قرار می‌دهد. البته توجه کنید که با استفاده نادرست از هشتگ‌ها به راحتی حمایت الگوریتم اینستاگرام را نیز از دست خواهید داد. نکته کلیدی برای کسب موفقیت در استفاده از هشتگ‌ها، صداقت است؛ از هشتگ‌هایی مرتبط با محتوای کلی صفحه، کسب‌وکار و پست‌هایتان استفاده کنید. اگر بدون توجه به این نکته، استفاده از هشتگ‌های دروغین و نادرست را ادامه دهید، الگوریتم اینستاگرام پست‌ها و محتوای شما را از صفحه فید کاربران حذف خواهد کرد.

۸- پست‌ها را در زمان درست منتشر کنید

آسان‌ترین توصیه را برای آخرین مرحله گذاشته‌ایم: الگوریتم اینستاگرام اولویت را به پست‌هایی می‌دهد که به‌تازگی منتشر شده باشند. در نتیجه سعی کنید زمانیکه مخاطبانتان آنلاین هستند، اقدام به انتشار پست‌ کنید. اگر می‌خواهید بدانید دقیقا چه زمانی بهترین زمان ممکن برای ارسال محتوایتان است باید به شما بگوییم که هر کسب‌وکاری زمان خاص خود را دارد. اما بهترین راه این است که نگاهی به داده‌های آماری اینستاگرام بیندازید و جدول مربوط به مخاطبانتان را بررسی کنید. از آن بخش می‌توانید روزها و ساعاتی را که اکثر مخاطبان شما آنلاین هستند، پیدا کنید.

الگوریتم اینستاگرام در سال 2020

منبع: HootSuite

  • برگشت به مقالات
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.